Jednou vetou

Basketbal-ME-kval.: Slovenky prehrali s Čiernou Horou 68:82 a zrejme nepostúpia

Na snímke zľava Angelika Slamová (Slovensko) a Irena Matovičová (Čierna Hora) v záverečnom stretnutí A-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2019 v basketbale žien Slovensko - Čierna Hora v Ružomberku 21. novembra 2018.

foto: TASR - Lenka Krošláková

Basketbalistky Slovenska prehrali vo svojom záverečnom zápase v kvalifikačnej A-skupine v Ružomberku s Čiernou Horou 68:82 a s najväčšou pravdepodobnosťou sa nepredstavia na majstrovstvách Európy 2019 (27. júna - 7. júla, Lotyšsko, Srbsko).

Už iba málo pravdepodobné víťazstvo Islandu nad Bosnou a Hercegovinou (streda, 20.45) by im dalo šancu štartovať na európskom šampionáte.

Slovenky tak nanadviažu na päť predošlých účastí a na ME budú chýbať prvýkrát od roku 2007. Pre hráčky Čiernej Hory to bude piata účasť na ME za sebou.

Slováci na MEÚ v boxe takmer necestovali, nakoniec sa vrátili s medailami

Slovensko – Čierna Hora 68:82 (35:34)
zostava a body SR: Bálintová 20, T. Páleníková 17, Hruščáková 10, Felixová 7, Mištinová 5 (Slamová 6, Deptová 2, Oroszová 1, Jakubcová, Stašová a Mikulášiková po 0), najviac bodov Čiernej Hory: Johnsonová 27, Matovičová, Mujovičová po 15. Rozhodovali: Machlin (Rus.), Gudas (Lit.), Földházi (Maď.), TH: 13/12 – 12/5, trojky: 6:7, os. chyby: 15:15, štvrtiny: 15:17, 20:17, 11:27, 22:21.

Slovenky mali vydarený štart do zápasu (11:4), no Čiernohorkám pomohol oddychový čas. Po ňom vyrovnali hru a postupne aj skóre. Druhá štvrtina priniesla vyrovnaný priebeh, po ktorom mali napokon mierne navrch domáce hráčky.

Tretia štvrtina však bola úplne v réžii hráčok Čiernej Hory. Tým sa darilo v streľbe i v defenzíve, k čomu im pomohla aj slabá strelecká efektivita domáceho tímu.

Ich hernú pohodu v tretej časti symbolizovala aj situácia z poslednej sekundy, keď Mujovičová presne namierila ďalekonosný pokus z vlastnej polovice. Hernú istotu si hostky preniesli aj do záverečnej štvrtiny.

Slovenky v nej nedokázali zmazať výrazné manko, naopak, Čiernohorky si bez väčších problémov postrážili presvedčivé víťazstvo.

hlasy (zdroj: RTVS):

Volejbal: Najviac bodujúci hráč extraligy Bencz mieri z Nitry do Talianska

Peter Kováčik, tréner SR: „Bol to vyrovnaný zápas s výnimkou pár minút v tretej štvrtine. Prestali sme sa koncentrovať na obranu, najmä v defenzíve sme robili veľké chyby. Také chyby veľmi zle pôsobia na družstvo. Mrzí ma tento výsledok, som z toho smutný. Spravili sme dobrú robotu. Stál proti nám náročný súper. Naše družstvo má svoju perspektívu a ja verím, že jeho čas ešte príde.“

Barbora Bálintová: „Na domácej palubovke nemôžeme dostať 80 bodov. Takto sa zápasy nevyhrávajú. Rozdiel bol najmä v doskokoch, hlavne v útočnom. Myslím si, že rozhodujúcim článkom zápasu bola ich naturalizovaná Američanka Johnsonová.“

Terézia Páleníková: „Súperky nás ‚prevalcovali’najmä v útočných doskokoch. Problémy nám robil aj rýchly protiútok súpera, to boli dve hlavné príčiny našej prehry.“

Futbal: Stoch predĺžil so Slaviou zmluvu do júna 2022: „Som tu veľmi spokojný“

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu