Jednou vetou

Biatlon-SP: V stíhacích pretekoch 3. kola SP triumf Röiselandovej, 9. Kuzminová

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

foto: TASR/AP

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 3. kola Svetového pohára v Novom Měste na Moravě finišovala na 9. mieste so stratou na víťaznú Nórku Marte Olsbu Röiselandovú 1:32,5 min, druhá skončila vedúca žena priebežného poradia SP Talianka Dorothea Wiererová (+0,2) a tretia Švédka Hanna Öbergová (+4,7).

Lyžovanie-SP: Hirscher po 1. kole na čele slalomu, Falat nedokončil

Na 17. mieste dobehla na 10 km trati ďalšia slovenská biatlonistka Paulína Fialková (+2:16,6), 41. skončila Ivona Fialková (+4:02,7).

Pre slovenský biatlon boli stíhacie preteky na Vysočine pod umelým osvetlením výnimočné. P. Fialková ešte nikdy nevyrazila na trať v takej výhodnej pozícii, tretia, len šesť sekúnd za víťazkou šprintu Röiselandovou jednu za Dahlmeierovou.

Pred štartom neskrývala veľkú túžbu konečne v SP zvíťaziť, čo po predchádzajúcich šiestich umiesteniach v top desiatke a troch na medailovom stupni bolo veľmi reálne. Už v predstihu jej odpadla vážna súperka, Fínka Mäkäräinenová, ktorá skončila v šprinte až na 58. mieste (+2:06).

Lyžovanie-SP: Shiffrinová vyrovnala slalomový rekord, Vlhová na druhom mieste

Aj Kuzminovej sa otvorila šanca zaútočiť na pódium a v tejto sezóne sa prepracovať prvý raz medzi tri najlepšie, s 11. pozíciou na štarte (+42 s) stačilo len, aby solídne zastrieľala.

Počasie bolo nepriaznivé, pršalo, aj snežilo a pred vyše 20-tisícovou diváckou kulisou vystrájal na strelnici aj silný vietor. Pocítili to tiež obe slovenské biatlonistky, P. Fialková s prvým a druhým, Kuzminová s tretím a piatym netrafeným terčom a hneď nabrali vyše minútovú stratu na Röiselnadovú.

Druhá ‚ležka‘ vedúcu Nórku opäť podržala, no aj jej tri najbližšie prenasledovateľky, opäť sa však zdržali Slovenky, P. Fialková na treťom, Kuzminová na prvom terči a strata narástla na vyše minútu a pol.

Prvá streľba stojmo už poslala Röiselandovú na jeden trestný okruh, Dahlmeierovú na dva, Slovenky sa však k nim príliš nepriblížili, pretože Kuzminová s chybami na druhom, štvrtom a piatom terči si cestu vpred zablokovala a P. Fialková s nevyčisteným druhým terčom sa príliš nezlepšila.

Biatlon-SP: V stíhacích pretekoch 3. kola vládol Nór J.T. Boe

Neustále však možnosť opäť skončiť v top desiatke trvala, len bolo treba zvládnuť záverečnú ‚stojku‘. Opraty líderky zobrala do rúk Wiererová po prvej ‚stojke‘, po druhej s omylom na prvý terč na vedúcej pozícii už nezostala, no len tesne, len 0,5 sekundy za Röiselandovou.

Fialková si predĺžila trať na druhom a štvrtom terči, Kuzminová nezakolísala a bolo z toho nakoniec cenné 9. miesto, v sezóne už tretie v top desiatke.

Vo finiši strhol divákov súboj Röiselandovej a Wiererovej v prospech Nórky s odstupom iba 0,2 sekundy. Pre Nórku to bol po piatkovom víťaznom šprinte druhý triumf v kariére.

Tretia slovenská biatlonistka, na štarte 49. I. Fialková (+1:54) sa usilovala do SP zabodovať. So streľbou 1-0-3-1) sa posúvala vpred len do polovici trate, potom ju už chyby na strelnici definitívne zabrzdili a do SP nebodovala, na 41. mieste jej k tomu chýbala jedna priečka a 0,9 sekundy.

Bol to práve beh, ktorý Anastasiu Kuzminovú uspokojil. „Vďaka nemu som sa posunula do top desiatky, musím pochváliť aj servis, lyže mi šli veľmi dobre. Na strelnici sa mierilo ťažko, bolo to aj o náhode, komu ako zafúka. Aj mňa, tak ako mnohé ďalšie, pri prvej stojke rozkývalo a boli z toho tri trestné okruhy. Našťastie som druhú stojku zvládla a dosť zachránila. Dúfam, že terčíky budem v ďalších pretekoch triafať lepšie, a že forma príde v ten správny čas.“

Športovci podporili Špeciálne olympiády SR sumou 10.000 eur

Paulína Fialková v slovenskom mikrosúboji prvý raz v sezóne s Kuzminovou prehrala. „Necítila som sa optimálne, podmienky boli ťažké, my vplyvom dažďa mokré. Na strelnici fúkalo a ja som to nezvládla, vietor bol pre mňa najväčší súper.“

Výsledky

stíhacie preteky na 10 km: 1. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) 29:53,5 (2), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +0,2 (1), 3. Hanna Obergová (Švéd.) 4,7 (1), 4. Lisa Vittozziová (Tal.) 53,9 (1), 5. Laura Dahlmeierová 54,2 (2), 6. Vanessa Hinzová (obe Nem.) 55,8 (0), 7. Valj Semerenková (Ukr.) 1:03,3 (1), 8. Anais Chevalierová (Fr.) 1:13,5 (2), 9. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 1:32,5 (6), 10. Lena Häckiová (Švajč.) 1:36,5 (5), … 17. Paulína FIALKOVÁ 2:16,6 (6), 41. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) 4:02,7 (5)

Priebežné hodnotenie SP (7 z 26 pretekov): 1. Wiererová 338, 2. P. FIALKOVÁ 291, 3. Vittozziová 268, 4. Mäkäräinenová 250, 5. Hojniszová 213, 6. Röiselandová 209, … 11. KUZMINOVÁ 177, 62. I. FIALKVÁ 14
SP v stíhacích pretekoch (3 z 8): 1. Wiererová 156, 2. P. FIALKOVÁ 126, 3. Mäkäräinenová 125, 4. Vittozziová 124, 5. Röiselandová 111, 6. Hojniszová 88, … 10. KUZMINOVÁ 77,

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu