Jednou vetou

Biatlon: V šprinte zlatá Dahlmeierová, Fialková predbehla Kuzminovú

Anastasia Kuzminová počas ZOH 2018 v Pjongčangu.

Foto: TASR/AP

Zlato na ZOH v Pjongčangu si v šprinte biatlonistiek vybojovala Nemka Laura Dahlmeierová, striebro Nórka Marte Olsbuová (+24,2) a bronz Češka Veronika Vítková (+25,8). Na 11. mieste skončila na 7,5 km trati slovenská biatlonistka Paulína Fialková, obhajkyňa zlata Anastasia Kuzminová obsadila 13. priečku (+53,9). Do stíhacích pretekov už nepostúpili ďalšie z kvarteta Sloveniek 74. Ivona Fialková (+3:42,4) a 83. Terézia Poliaková (+4:26,0).

V parku Alpensia sa veľká pozornosť pod umelým osvetlením sústredila na Kuzminovú, zlatú na predchádzajúcich dvoch olympiádach. Aj doterajšie výsledky v sezóne a prvé miesto v hodnotení šprintu vo Svetovom pohári nasvedčovali, že patrila medzi najväčšie favoritky. Na štart vybehla s číslom 25, ďalšie Slovenky medzi 87 štartujúcimi až v druhej polovici, P. Fialková s číslom 55, I. Fialková so 66 a Poliaková so 79.

Kuzminovej (strelecká bilancia 2-1) úvodná streľba ležmo nevyšla s chybami na prvom a štvrtom terči, no keďže jej najväčšie súperky tiež krúžili navyše, neustále si udržiavala šancu na popredné umiestenie.

Bežala výborne, len bolo treba pridať bezchybnú streľbu v stoji. Smoliarsky však netrafila úplne posledný terč a už jej nič nezostávalo, len sa úplne oddať finišu v záverečnom 2,5 km okruhu. Celkovo zabehla najrýchlejší čas zo všetkých, no dovedna tri trestné okruhy, hlavne vplyvom silného vetra, ju pripravili o piedestál.

Fialková vo finiši bojovala

Paulína Fialková (1-0) nevybielila štvrtý ležkový terč a udržiavala si možnosť skončiť v top desiatke. Stojku zvládla bravúrne, na medzičase bola v celkovom súčte šiesta, +22,5 sekundy za Dahlmeierovou, a rozbehla sa v ústrety mimoriadnemu umiesteniu. Aj keď ju v dejisku trápili hlasivky a zápal dýchacích ciest, vo finiši ešte zabojovala a skončila na svojej druhej olympiáde 11-ta. Z top desiatky ju vytlačila až v úplnom závere prekvapujúco neznáma Švajčiarka Cadurischová.

Jej mladšia sestra Ivona (2-3) ‚ležku‘ nezvládla, veľmi dlho mierila a netrafila druhý a piaty terč, v stoji zažila pohromu na 3., 4. a 5. terči. Terézia Poliaková (1-4) s chybou na piatom ležkovom terči si všetko pokazila v ‚stojke‘ so štyrmi omylmi.

Najväčšie súperky Kuzminovej vybehli na tvrdú premrznutú trať s nižšími štartovnými číslami. V počasí s mrazom -6,4 pocitovú teplotu znižoval aj silný vietor, teplota snehu bola dokonca -11. Nemka Herrmannová ‚ležku‘ zvládla bezchybne a na medzičase nasadila pomerne vysokú latku. Strelecké časy biatlonistky natiahli a väčšina z nich si zvolila pri mierení opatrnosť. Do rizika nešla ani nádejne rozbehnutá Francúzka Bescondová.

Mäkäräinenová dvakrát za trest krúžila

Bieloruska Domračevová netrafila druhý terč a mala čo dobiehať. Fínka Mäkäräinenová dokonca musela dvakrát krúžiť na trestnom okruhu, no Nemka Dahlmeierová bola presná a Talianky Vittozziová i Wiererová upútali najrýchlejšími medzičasmi.
Na prvú čistú strelkyňu v oboch polohách sa muselo veľmi dlho čakať. Vietor na strelnici spôsobil, že sa chyby množili, a tak v priebežnom poradí viedli biatlonistky s jedným trestným okruhom navyše.

Až Dahlmeierová vyčistila všetky terče a usadila sa na čele s jasnou šancou na zlato, s náskokom 13,3 sekundy pred Češkou Vítkovou. Netrpezlivo sa čakalo potom na rýchle Talianky, Vittozziová sa však jednému trestnému okruhu nevyhla, Wiererová dokonca krúžila dvakrát.

Hviezda minulého roka Nemka Dahlmeierová vo svojich 24 rokoch po vlaňajšom unikáte na MS s piatimi zlatými medailami dominovala v šprinte v pravej chvíli, keď z 20 triumfov v kariére je práve ten jubilejný dvadsiaty najcennejší.

ZOH 2018 v Pjongčangu – biatlon

šprint na 7,5 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 21:06,2 (0 tr. okr.), 2. Marte Olsbuová (Nór.) +24,2 (1), 3. Veronika Vítková (ČR) 25,8 (1), 4. Marie Dorin-Habertová (Fr.) 33,1 (1), 5. Vanessa Hinzová (Nem.) +40,3 (1), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) 40,5 (1), 7. Hanna Oebergová ((Švéd.) 40,8 (1), 8. Irene Cadurischová (Švajč.) 45,5 (1), 9. Darja Domračevová (Biel.) 46,2 (2), 10. Justine Braisazová (Fr.) 47,9 (2), 11. Paulína FIALKOVÁ 50,6 (1), …, 13. Anastasia KUZMINOVÁ 53,9 (3), 74. Ivona FIALKOVÁ 3:42,4 (5), 83. Terézia POLIAKOVÁ (všetky SR) 4:26,0 (5)

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu