Jednou vetou

Boby: Slovenskí bobisti si miestenku na ZOH 2018 vybojovali, nakoniec neštartujú

Slovenský štvorbob

Foto: Reuters

Na štyroch predchádzajúcich zimných olympiádach reprezentovali Slovensko aj bobisti. Po účastiach v Salt Lake City 2002, Turíne 2006, Vancouveri 2010 a Soči 2014 si však museli na ZOH 2018 v Pjongčangu nechať zájsť chuť. A to aj napriek tomu, že olympijskú miestenku si vybojovali. Dôvody neúčasti v Kórejskej republike a možné dopady na bobový šport na Slovensku vysvetlil v televíznom štúdiu TABLET.TV prezident Slovenského zväzu bobistov a nestor tohto športu pod Tatrami Milan Jagnešák.

Slovenským bobistom vystavila stopku Olympijská charta. Na základe nej nemôže reprezentovať novú krajinu športovec, ktorý v uplynulých troch rokoch reprezentoval iný štát. A práve to bol prípad pilota slovenských štvorbobov Radeka Matoušeka.

Aj z toho dôvodu bol šéf slovenských bobistov v uplynulých dňoch pred definitívnym rozhodnutím v častom kontakte s prezidentom Medzinárodnej bobovej a skeletonovej federácie (IBSF) Ivom Ferrianim.

Rýchla smrť od Ferrianiho

„Dokonca som za ním vycestoval aj do zahraničia, kde mi jasne vysvetlil, že pre doping v ruskom športe je situácia veľmi napätá. On sa totiž postavil na stranu ruských bobistov, dovolil im pretekať, čo bolo v rozpore s rozhodnutím Medzinárodného olympijského výboru, ktorý dal príkaz na okamžité vylúčenie z podujatí športovcom z Ruska. Ferriani ako prezident bobovej federácie voči tomu namietal aj v Lausanne, odkiaľ prišla kladná odpoveď. Už len z toho dôvodu sme neotvárali ďalšiu tému ohľadom našich štvorbobov, čo by na MOV podľa mňa v žiadnom prípade neprešlo. Na druhej strane treba povedať, že pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali, boli sme si toho vedomí. A hoci posledné rozhodnutie ohľadom zákazu štartu v Pjongčangu vydával práve Ferriani, bolo to z jeho strany v podstate milosrdné, pretože nás nechcel poslať do Južnej Kórei s tým, že nás tam ‚otočia‘ domov. Myslím si, že rýchla smrť z jeho strany bola v tomto prípade prijateľnejšia, ako naťahovať médiá a stresovať posádku, či na olympiáde budeme štartovať alebo nie,“ ozrejmil Jagnešák.

Začiatok konca bobového športu?

Po zamietavom stanovisku IBSF začala športová verejnosť na Slovensku špekulovať aj o tom, či to nie je začiatok konca bobového športu pod Tatrami.

„Nevidím na to dôvod. Už pred štyrmi rokmi, keď som skončil s aktívnou kariérou, sa viedli podobné reči. Každý je však nahraditeľný a ja som dokonca za to, že ak by prišiel k slovenským bobom niekto nový, veľmi rád by som mu moje miesto prenechal, no zároveň ho podporoval a pokojne sa dal na cestu trénera,“ pokračoval 48-ročný rodák z Rabčíc na Orave.

Slovenské boby v Pjongčangu

Slovenské boby však predsa len budú v akcii na ZOH v Pjongčangu, keďže Jagnešák ich zapožičal Čechom. „Už dávnejšie sa mi ozval prezident Českej bobovej asociácie s tým, že ak sa našim chalanom nepodarí kvalifikovať na olympiádu, či by som bol ochotný im požičať náš štvorbob. S tým svojím mali totiž neustále problémy, pre ktoré na konkurenciu v pretekoch časovo strácali. Sľúbil som mu teda, že ak by sme do Pjongčangu necestovali, nevidím v tom problém a tak sa aj napokon stalo. Viem, že radi by teraz na nich skončili do desiateho miesta, no ja to vidím reálne niekde medzi desiatou a pätnástou priečkou,“ zamyslel sa.

Jagnešák má za sebou stovky štartov na rôznych podujatiach, pričom nechýbal na štyroch zimných olympiádach – v Salt Lake City 2002, Turíne 2006, Vancouveri 2010 a Soči 2014. Neťahá ho to už dnes do bobov?

„Nesekol som s jazdením zo dňa na deň, ešte aj po mojej poslednej olympiáde som si párkrát tréningovo zajazdil. Od budúceho roka sa konajú nejaké preteky Masters v Königssee či v St. Moritzi, kde sa určite dole ľadovým tobogánom ešte spustím,“ prezradil Jagnešák.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu