Jednou vetou

Bolt finále stovky nevyhral, od divákol zožal aplauz

Američan Justin Gatlin (vľavo), ktorý získal zlato, si podáva ruku s bronzovým Jamajčanom Usainom Boltom vo finále mužov na 100 m na majstrovstvách sveta v atletike v Londýne 5. augusta 2017.

Foto: TASR/AP

Na šprintérsky trón zasadol na MS v Londýne Američan Justin Gatlin so sezónnym maximom 9,92, druhý finišoval jeho krajan Christian Coleman 9,94 a až tretí skončil Jamajčan Usain Bolt taktiež so sezónnym maximom 9,95.

Jamajský blek sa rozlúčil s kariérou nečakane ‚len‘ bronzom, keď doplatil hlavne na príliš pomalý štart.
Gatlin, z histórie známy aj s dopingovým trestom, sa konečne dočkal. Po zlate na OH v Aténach’2004 a dvoch zlatých na MS v behu na 100 i 200 m v Helsinkách’2005 sa radoval z vytúženého titulu po 12 rokoch.

Aplauz aj bez víťazstva

Bolt si zakľakol do 4. dráhy, 60-tisíc divákov dostal do varu aj svojimi humornými gestami pred štartom a po dobehnutí zožal ďalší aplauz, aj keď nezvíťazil. Jedenásťkrát na MS zlatý, osemkrát na OH, 30-ročný kráľ svetového šprintu, to je Usain Bolt súčasnosti, ktorý v Londýne uzatvoril svoju hviezdnu kariéru bronzom.

Titulov mohol mať aj viac, nebyť diskvalifikácie jamajskej štafety na 4×100 m v olympijskom Pekingu’08 po dopingu Nesta Cartera a pokazenom štarte na 100 m na MS v Dägu’2011.

Pred šampionátom sa jeho forma trochu spochyňovala, svetový tabuľkový piedestál mu nepatril, no na druhej strane sa vedelo, že Bolt dokázal vždy formu na vrcholnom podujatí vyšperkovať a zbehnúť si maximá.

Bolesti chrbta a smrť priateľky

Bolt v sezóne trpel aj pod vplyvom smrti blízkej priateľky Germaine Masonovej a dosť ho zabrzdili opätovné intenzívne bolesti chrbta. Bolt sa v Londýne lúčil s kariérou a nič iné ako zlatú medailu si nepripúšťal.

Za jeho najväčšieho súpera sa považoval okrem zaužívaného Gatlina v sezóne najrýchlejší ďalší Američan Christian Coleman, v závetrí na svoju možnosť čakal jeho krajan Yohan Blake. Pred dvoma rokmi zdolal v Pekingu na MS Gatlina o 0,01 sekundy, o slovo sa hlásil aj Juhoafričan Simbine s ôsmimi časmi v sezóne pod 10 sekúnd.

Katastrofálny štart bez záveru

Semifinále s kľúčom 2+2 určilo osem finalistov. Gatlin bežal v prvom z troch a uspokojil sa s 2. miestom s 10,09 za Simbinem 10,05. V 2. behu vládol s tesnými odstupmi Jamajčan Blake s 10,04, v treťom zo súboja Colemana a Bolta vyšiel víťazne prekvapujúco Coleman s 9,97 pred Boltom 9,98.

Jamajčan síce prehral, čo sa mu predtým v jeho slávnej ére na vrcholných meraniach síl nikdy nestalo, no štart mal katastrofálny a navyše úplne vypustil záver. Vo finále sa situácia opakovala, štart mu opäť nevyšiel a bronzom sa ovenčil prvýkrát vo svojej úžasnej kariére.

Finálové výsledky

muži

100 m: 1. Justin Gatlin 9,92, 2. Christian Coleman (obaja USA) 9,94, 3. Usain Bolt 9,95, 4. Yohan Blake (obaja Jam.) 9,99, 5. Akani Simbine (JAR) 10,01, 6. Jimmy Vicaut (Fr.) 10,08 dd jp

Môže vás zaujímať

Samuel Mráz strávil týždeň v izolácii, bez opakovaného testu však už trénuje