Jednou vetou

Bude sa meniť termín letnej olympiády kvôli koronavírusu?

Olympijské kruhy

autorská koláž hlavne.sk, Foto: archívne, TASR

Maloobchodník Tošio Kimura tvrdí, že pokiaľ sa situácia s koronavírusom v Japonsku nedostane pod kontrolu, nemá zmysel organizovať olympijské hry.

Japonsko ešte nemá pod kontrolou šírenie koronavírusu, ale jeho najvyšší predstavitelia tvrdia, že olympijské hry v Tokiu nie sú ohrozené a uskutočnia sa v plánovanom termíne. Organizátori podporení zástupcami vládnych kruhov ako aj predstaviteľmi Medzinárodného olympijského výboru vravia, že 24. júla sa športový svet zíde na novom Národnom štadióne v Tokiu na slávnostnom otvorení Hier XXXII. olympiády.

Japonci značne investovali do „svojich“ olympijských hier. Oficiálne sa objavili informácie o výdavkoch vo výške 12,6 miliárd amerických dolárov, hoci správy z vládneho auditu uvádzajú až dvojnásobné čísla. Len postavenie Nového národného štadióna Japoncov stálo 1,43 miliardy USD. Najväčšie svetové televízie zaplatili za práva z vysielania a exkluzívny reklamný priestor ďalšie miliardy.

Bude sa letná olympiáda posúvať kvôli koronavírusu?

Toto všetko nechcú v krajine vychádzajúceho slnka zahodiť len tak do koša, hoci už aj americký prezident Donald Trump verejne vyzval organizátorov a predstaviteľov MOV, aby najväčší športový sviatok posunuli o jeden rok.

Japonská ministerka pre olympijské hry Seiko Hašimotová, niekdajšia olympijská medailistka v rýchlokorčuľovaní, je zatiaľ proti. Nedávno ju podporil aj prezident MOV Thomas Bach, keď pre japonské médiá vyhlásil: „Môžete sa ma pýtať stále dookola inými slovami, no ja stále odpoviem to isté. MOV v spolupráci so všetkými dotknutými stranami pracuje na tom, aby sme 24. júla otvorili olympijské hry v Tokiu.“

Takto to vidia miestni

Agentúra AP sa v uliciach Tokia pýtala náhodných okoloidúcich, či by mali byť OH zorganizované v plánovanom tohtoročnom termín (24.7. – 9.8.). „Ak má byť bezpečnosť športovcov na prvom mieste, tak by sme nemali mať olympiádu v tomto roku. Kto potom prevezme zodpovednosť, ak sa situácia s koronavísurom zhorší práve počas konania olympijských hier?,“ spýtal sa Jošio Jošimoto, 70-ročný zmluvný robotník.

Podľa muža s chirurgickou maskou na tvári by sa lídri jednotlivých krajín mali zaoberať otázkami verejného zdravia a nie hľadaním možností ako usporiadať olympijské hry. „Ak ľudia budú chorí, nezlepší sa ani ekonomika štátu,“ dodal Jošimoto.

Maloobchodník Tošio Kimura jednoznačne tvrdí, že pokiaľ sa situácia s koronavírusom v Japonsku nedostane pod kontrolu, nemá zmysel organizovať olympijské hry. „Je mi ľúto, že to tak poviem, ale nemali by sme mať olympijské hry. Už sa nám ušlo dosť kritiky za nezvládnutie situácie na výletnej lodi. Olympiáda by mohla byť katastrofa, ak by sme dovtedy nemali pod kontrolou všetky ohniská šírenia koronavírusu,“ povedal Kimura, ktorého spolu s manželkou oslovili na frekventovanej železničnej stanici v japonskej metropole.

Najskôr zdravie, potom šport

Vysokoškolská študentka Mimi Okutová si nemyslí, že usporiadanie olympijských hier vo všeobecnosti nejako pomôže ľuďom v Japonsku v ich každodennom živote. Podľa nej treba riešiť oveľa dôležitejšie veci v súvislosti s potlačením koronavírusu. „Máme zatvorené školy a mnohé pracujúce matky sú nútené vziať si neplatené voľno. Klesajú nám ceny akciových trhov a nie je to dobré ani z pohľadu študentov. Rušia sa pohovory či veľtrhy práce,“ zamyslela sa Okutová,

Názor Ajakiho Ogušiho je zasa príkladom toho, že Japonci aktuálne smútia skôr za prerušením tradičných športov, akými sú sumo či bejzbal. A osud olympijských hier ich priveľmi netrápi. „Mám problém s tým, že si nepozriem zápasy z profesionálnej bejzbalovej ligy. Nestarám sa však o to, čo sa stane s olympiádou,“ vyhlásil 32-ročný administratívny pracovník.

Koronavírus v Japonsku

V Japonsku je momentálne evidovaných 697 prípadov koronavírusu a ďalších 697 ľudí sa nakazilo na výletnej lodi Diamond Princess, kde zrejme zlyhali karanténne opatrenia. „Väčšina ľudí sa rýchlo zotaví z vírusu po tom, ako zažije iba mierne alebo stredne ťažké príznaky, horúčku a kašeľ. U niektorých, najmä starších dospelých a ľudí s existujúcimi zdravotnými problémami, môže vírus spôsobiť závažnejšie ochorenia vrátane zápalu pľúc. A to platí aj pre Japonsko,“ upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia.

Po počiatočnom váhaní japonský premiér Šinzo Abe pristúpil k nepopulárnym opatreniam, akými sú zatvorenie verejných inštitúcií vrátane škôl, ale aj prerušenie kultúrnych a športových podujatí v celej krajine. Tiež sľúbil podporný finančný balík pre malých podnikateľov ako aj ľudí, ktorých už postihla choroba.

Môže vás zaujímať

ATLETIKA: V Ríme Zapletalovej premiéra v Diamantovej lige