Jednou vetou

Calgary sa definitívne nebude uchádzať o organizáciu ZOH 2026

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Mestská rada sa rozhodla rešpektovať výsledok minulotýždňového referenda, v ktorom sa obyvatelia Calgary (56%) vyslovili proti kandidatúre mesta na organizovanie ZOH v roku 2026.

Odmietavý postoj obyvateľov Calgary ovplyvnila najmä neuzavretá dohoda o prerozdelení nákladov na organizáciu, ktoré sa odhadovali na 5,1 miliárd dolárov, medzi štátom, provinciou Alberta a mestom.

„Výsledok referenda je pre mňa obrovské sklamanie. Čaká nás veľa práce, pretože sme práve odmietli financovanie, za ktoré budeme musieť nájsť náhradu. Prioritou mesta naďalej zostáva vybudovanie novej krytej haly a obnovenie športovísk vybudovaných pre potreby ZOH 1988, ktoré pomohli spraviť z Kanady veľmoc zimných športov. Je však dobré, že ľudia vyjadrili prostredníctvom hlasovania svoj názor, či už hlasovali pre alebo proti,“ reagoval na stiahnutie kandidatúry primátor Calgary Naheed Nenshi.

Calgary je po japonskom Sappore, rakúskom Grazi a švajčiarskom Sione už štvrtý uchádzač, ktorý upustil od zámeru organizovať toto vrcholné podujatie. O dejisku ZOH 2026 sa tak rozhodne medzi švédskym Štokholmom a spoločnou kandidatúrou talianskym miest Miláno a Cortina d’Ampezzo.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu