Jednou vetou

CAS začal konanie voči Krušelnickému – aktualizované

Olympijskí športovci z Ruska Anastasia Bryzgalovová s Alexandrom Krušelnickým získali bronzové medaily v curlingu zmiešaných dvojíc na ZOH v Pjongčangu, 13. februára 2018 v Kangnungu.

Foto: TASR/AP

Antidopingová divízia Športového arbitrážneho súdu (ADD CAS) začala konanie voči Alexandrovi Krušelnickému z tímu Olympijských športovcov z Ruska. CAS v pondelok potvrdil, že reprezentant v curlingu mal na ZOH v Pjongčangu pozitívny dopingový test. Informovala o tom agentúra DPA.

aktualizované: 9:08

Krušelnickij získal na ZOH 2018 spolu so svojou ženou Anastasiou Bryzgalovovou bronz v mixe. CAS nešpecifikoval, akého dopingového prehrešku sa 25-ročný športovec dopustil, podľa ruských médií však mal pozitívny test na meldónium. Látka je na zozname zakázaných prostriedkov od 1. januára 2016.

„Na základe žiadosti Medzinárodného olympijského výboru začala ADD CAS konanie voči Alexandrovi Krušelnickému. Zatiaľ nebol stanovený žiadny termín konania, v tejto chvíli nebudeme poskytovať žiadne ďalšie informácie,“ uviedol CAS vo svojom vyhlásení.

„Nič o tom neviem,“ reagoval na dopingové obvinenie ešte cez víkend Krušelnickij. „Alexander bral prostriedok do roku 2016. Od tej chvíle nie. Testovali ho na MS 2016 aj 2017 a nevyskytli sa žiadne problémy. Dúfam, že ide o chybu,“ povedal pre internetový portál sport1.de tréner Dimitrij Melnikov.

V pondelok Krušelnickij vrátil akreditáciu a opustil olympijskú dedinu. Hovorca výpravy neutrálnych ruských športovcov Konstantin Vybornov oznámil, že Krušelnickij požiadal o kontrolu B-vzorky. Výsledok testu očakávali ešte v pondelok. Ten bude mať veľký vplyv na rozhodnutie MOV, ktorý zvažoval, že umožní Rusom niesť pri záverečnom ceremoniáli národnú vlajku. „Je niekoľko podmienok, ktoré musia splniť. Veľmi by nás sklamalo, keby sa doping potvrdil,“ poznamenal hovorca MOV Mark Adams.

Na ZOH v Pjongčangu je to už druhý dopingový prípad. Prvý pozitívny test mal japonský šortrekár Kei Saito, ktorému našli vo vzorke stopy po látke acetalozamid.

Môže vás zaujímať

HC Košice minimalizujú náklady, rozlúčili sa s výkonným riaditeľom