Jednou vetou

Zomrela športová legenda a olympijská víťazka Dana Zátopková

Na snímke majsterka olympijských oštepov Dana Zátopková v rozhovore v roku 2012

foto: SITA, AP, Petr David Josek

Česko smúti za športovou legendou, Dana Zátopková sa dožila 97 rokov.

Česko prišlo o svoju veľkú športovú legendu – atlétku Danu Zátopkovú. Dvojnásobná olympijská medailistka v hode oštepom zomrela vo veku 97 rokov v piatok 13. marca 2020 v skorých ranných hodinách. Bola to manželka legendárneho bežca a najúspešnejšieho československého atléta Emila Zátopka, ktorý opustil tento svet pred dvoma desaťročiami 21. novembra 2000.

Olympijská šampiónka z Helsínk 1952 skonala v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Narodila sa ako Dana Ingrová v Karvinej 19. septembra 1922, teda presne v rovnaký deň ako jej budúci manžel. Na vrcholnom podujatí pod piatimi kruhmi sa predstavila štyrikrát, premiérovo v Londýne 1948. Okrem zlata z Helsínk 1952 má v zbierke aj striebro z Ríma 1960. Bola najstaršia česká olympionička. Z majstrovstiev Európy má dva tituly (1954, 1958).

„Pani Dana bola nielen vynikajúca športovkyňa, ale predovšetkým skvelý človek. Bola vzorom pre mnoho generácií olympionikov. Jej odchod nás všetkých veľmi zarmútil,“ vyjadril sa predseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, cituje ho aj portál idnes.cz.

Môže vás zaujímať

Djokovič na čele rebríčka ATP už 287. týždeň