Jednou vetou

Dojímavá rozlúčka deblistov, Francúzi symbolicky rozpolili loď

Francúzski pretekári kategórie C2 Gauthier Klauss a Matthieu Peche, ktorá sa ruší, režú loď po finále pretekov hliadok na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v pražskej Troji 2. júna 2018

foto: TASR

O dojímavú rozlúčku sa postarali na majstrovstvách Európy slalomárov na divokej vode v pražskej Troji Francúzi. Po tom, čo v hliadkach deblistov došli do cieľa, za obeť padla loď Gauthiera Klaussa a Matthieua Pecheho. Rozbrusovačkou ju rozpolili a dali všetkým na známosť, že táto kategória definitívne na vrcholných podujatiach v slalome končí.


Francúzi skončili v hliadkach C2 tretí za zlatými Nemcami a striebornými Čechmi, na 4. miesto sa zaradili Slováci v zložení Kučera – Bátik, Škantárovci a Gewissler – Skákala. Na bronz im chýbalo 3,07 sekundy a vytúženej medaily sa nedočkali. Lúčenie bolo dojemné, aj vyjadrenie solidarity nielen na brehu divákmi, ale aj na samotnej vode, keď všetky lode vedno naznačili gestami nesúhlas s rozhodnutím MOV a ICF úplne vyradiť deblistov zo súťaží.

Singlistka Škáchová iba 1,13 sekundy od medaily

Peter Škantár o žiadnej demontáži lode neuvažoval. „Ešte sme sa úplne nerozhodli, no asi deblovku venujeme nejakému múzeu. Bola by škoda, keby schátrala niekde v lodenici. Naše gesto nesúhlasu vyplynulo z toho, že sme ako rodina, ktorá držala stále spolu. Nechali sme si ho na úplný záver, keď sa táto mimoriadne divácky atraktívna kategória ruší. Áno, my sme poslední víťazi na olympijských hrách, je to pekné, ale oveľa radšej by som bol, keby mohli byť v tejto kategóri ďalší šampióni. S touto kategóriou sme žili 25 rokov a doprial by som jej, aby pokračovala ďalej. Okolnosti to nedovolili a chybu dávam ICF i MOV, že sa takto rozhodli. Verím však stále, že sa táto kategória vráti a bude prinášať potešenie. Doteraz sme bojovali za to, aby sme ju zachránili, no je to o funkcionároch a na nich sme dosah nemali.“

Medailová bodka by sa na úplný koniec vynímala. „Bolo by to pekné, no dnes nám to nevyšlo ani individuálne, nič sa nedeje, boli od nás lepší,“ priznal športovo Peter Škantár. V Troji sa slovenská výprava zatiaľ vzácneho kovu nedočkala. Hliadka singlistiek naň so 6. miestom nesiahla a kajakári dopadli v konkurencii až 18 hliadok so 7. priečkou podobne.

Finálové výsledky

3xC2:

1. Nemecko (Robert Behling – Thomas Becker, Franz Anton – jan Benzien, David Schröder – Nico Bettge) 122,53 (2), 2. Česko (Ondřej Karlovský – Jakub Jáně, Tomáš Koplík – Jakub Vrzáň, Jonáš Kašpar – Marek Šindler) 124,64 (2), 3. Francúzsko (Gathier Klauss – Matthieu Peche, Nicolas Scianimanico – Hugo Cailhol, Pierre Tillard – Denis Gargaud Chanut) 133,53 (6), 4. SLOVENSKO (Tomáš Kučera – Ján Bátik, Ladislav a Peter Škantárovci, Matúš Gewissler – Juraj Skákala) 136,60 (8)

Kauzu Froome asi nevyriešia do začiatku Tour de France

3xC1 ženy:

1. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Kimberley Woodsová, Bethan Forrowová) 142,75 (6), 2. Francúzsko (Lucie Priouxová, Lucie Bauduová, Claire Jacquetová) 146,89 (6), 3. Španielsko (Nuria Vilarrublová , Miren Lazkanová, Klara Olazabalová) 152,25 (8), …6. SLOVENSKO (Monika Škáchová, Simona Maceková, Soňa Stanovská) 166,69 (12)

3xK1 muži:

1. Česko (Ondřej Tuňak, Vít Přindiš, Jiří Prskavec) 101,79 (0), 2. Poľsko (Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela,, Michal Pasiut) 105,44 (0), 3. Slovinsko (Peter Kauzer, Martin Srabotnik, Niko Testen) 108,02 (4), 7. SLOVENSKO (Jakub Grigar, Martin Halčin, Jakub Stanovský) 110,21 (2)

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu