Jednou vetou

Dostihy – zábava pre celú rodinu

Ilustračné foto

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Na dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke sa dnes konali ďalšie preteky, ktoré prilákali veľa ľudí. Jedno z najvýznamnejších podujatí, ktoré sa každoročné koná v srdci najväčšej mestskej časti, však nie je len o pretekoch koní.

Priamo v areáli môžete vidieť tri skupiny ľudí. Vášnivých fanúšikov konských pretekov, divákov, ktorí sa prišli len pozerať, a potom tú najpočetnejšiu skupinu. Stávkárov, málo z nich sa v tomto športe vyzná, no zábavu z tipovania zažívajú celé rodiny.

Príchod a obzretie si pretekárov

Pri vstupe do areálu si za štyri eurá kúpite dostihový program. Máte v ňom detailne napísané všetko o každom jednom dostihu, koňovi, džokejovi… Dokonca aj graf výkonnosti. Tie zložitejšie fakty však väčšina prehliada, pretože im ani nerozumie. Pár minút pred štartom sa všetky kone aj s džokejmi ukážu divákom. Urobia pár kôl a z okolia už počujete, ako deti hovoria rodičom. „Tato, mne sa páči ten s číslom štyri, poďme na neho staviť.“

foto: hlavne.sk

Následne sa všetci rýchlo presunú k okienkam, kde stavia nejaké to symbolické euro. Na výber sú štyri druhy stávok. Buď si môžete staviť na celkového víťaza, na koňa, ktorý skončí na prvom až treťom mieste. Trúfalejší môžu staviť aj na dvoch alebo troch koňov, ktorí sa umiestnia v prvej trojke.

foto: hlavne.sk

Džokeji na koňoch sa potom presunú priamo na trať, kde sa ešte raz ukážu divákom. Teraz už začujete aj prvé hádky. „Ten, na ktorého si stavil, ledva chodí. Mali sme radšej dať na toho, ktorého som chcela ja,“ povedalo päťročné dievčatko svojmu otcovi.

Nervy, smútok a radosť

Kone sa následne poberú do štartovacích boxov a napätie na tribúne začne stúpať. Po odštartovaní sa všetky kone rozbehnú a podobne sa rozbehnú aj diváci smerom k zábradliu, s cieľom povzbudiť svojho favorita.

Keď sa blíži cieľová rovinka, tak už nenájdete nikoho, kto by pokojne sedel a k zábradliu sa rozbehnú ďalší ľudia. Niektorí, ktorí vidia, že ich kôň už nemá šancu uspieť trhajú tikety, iní zase ženú svojho favorita hlasivkami aj rôznymi podivnými zvukmi.

V tom lepšom prípade je hneď jasné celkové poradie. Vtedy sa časť ľudí rozbehne pre svoju výhru a druhá časť ide skúsiť šťastie opäť. Ak však nie je známe poradie, tak sa musí čakať na cieľovú fotografiu. V momentoch čakania je na tribúne hrobové ticho. Po vyhlásení výsledkov nastáva opäť u časti ľudí radosť a u iných smútok.

foto: hlavne.sk

Dostihy tak nie sú len akcia pre tých, ktorí sú vášnivými fanúšikmi tohto športu. Zabavia sa tu takmer všetci. Aj tí najmenší, ktorí poctivo hospodária s peniazmi, ktoré im rodičia na deň udelili. Dôkladne si tak rozmyslia, či práve na tohto koňa vsadia svoje peniaze.

Euro je zábava, viac už hazard

Početnú skupinu tvoria najmä rodičia s deťmi. „So sedemročným synom sme tu prvý raz. Dali sme mu päť eur na celý deň a povedali, že keď ich prehrá, tak viac už nedostane. Zatiaľ si zarobil navyše dve eurá. Ja už som v mínuse tri,“ povedal so smiechom 35-ročný Peter, ktorý si nemyslí, že by to malo niečo spoločné s hazardom. „Je to len malá zábavka. Keby sme nestavili, tak nezažívame pri pretekoch tú srandu a emócie. Väčšiu sumu by som však nikdy nestavil.“

Nájdeme tu však aj vášnivejších stávkárov. „Chodím na každé dostihy. Mám to celkom dobre zmapované a nebojím sa staviť aj väčšie sumy,“ vyjadril sa dôchodca Ivan, ktorého sme sa následne spýtali, či mu to vynáša. „Nie som v pluse ani v mínuse. Raz vyhrám, inokedy zase prehrám.“

Môže vás zaujímať

Andy Murray dostal voľnú kartu na turnaj ATP v New Yorku