Jednou vetou

Dôveryhodná cyklistika prišla o Dumoulina, Holanďan nechce byť pokrytec

Tom Dumoulin, archívne

foto: TASR, zdroj: TASR

Cyklistický tím Jumbo-Visma a tiež jeho líder Tom Dumoulin otvorene priznali, že používajú ketóny

Hnutie za dôveryhodnú cyklistiku (MPCC) stratilo jedného zo svojich prominentných členov, opúšťa ho holandský cyklista Tom Dumoulin. Napriek tomu, že Dumoulinov tím Jumbo-Visma nie je súčasťou MPCC, skvelý časovkár a solídny vrchár sa v ňom angažoval ešte ako jazdec tímu Sunweb. Členovia MPCC sa riadia antidopingovými usmerneniami, ktoré často presahujú rámec pravidiel UCI.

Majster sveta v individuálnej časovke z Bergenu 2017 a víťaz Giro d´Italia z toho istého roku neskôr zmenil názor. Nesúhlasí s dočasným zastavením pretekárskej činnosti u cyklistov s nižšou hladinou steroidného hormónu kortizol v krvi, čo býva indikátor na zneužitie kortizónu.

„Vo všeobecnosti sa mi páči filozofia MPCC. Usilujú sa o čistejší šport a nepovažujú súčasné pravidlá dopingu za dostatočne prísne, najmä v oblasti používania kortizónu,“ uviedol Dumoulin, ale zároveň pre holandský portál Wielerflits kriticky dodal:. „Myslím si, že preteky Paríž-Nice boli v tomto roku fraška. Podľa môjho názoru sa v období ostrého nástupu pandémie koronavírusu vo Francúzsku nemali jazdiť. Mohli vzniknúť závažné zdravotné problémy medzi účastníkmi a MPCC na to nepoukázala. Podľa nich boli preteky z hľadiska bezpečnosti a zdravotného rizika v poriadku.“

Ďalším dôvodom Dumoulinovej rezignácie je používanie ketónov v pelotóne. Ide o kontroverzný doplnok a unikátny zdroj energie, ktorý súvisí so značným zvýšením výkonnosti. Používanie ketónov nie je proti predpisom UCI, ale ukázalo sa, že názory na ich užívanie sa rôznia z pohľadu etiky aj možného dopadu na zdravie jazdcov.

Začiatkom tohto roka MPCC načrtla svoje stanovisko k ketónom a uviedla, že ich použitie neodporúča „vzhľadom na vedľajšie účinky a neistotu dlhodobých účinkov“. Cyklistický tím Jumbo-Visma a tiež jeho líder Dumoulin otvorene priznali, že používajú ketóny. „MPCC tvrdí, že používanie ketónov je nebezpečné. V Jumbo-Visma ich používame, takže by bolo odo mňa pokrytecké, aby som zotrvával v MPCC,“ vysvetlil Dumoulin, cituje ho aj špecializovaný portál Cyclingnews.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu