Jednou vetou

Dráhová cyklistika: Na GP Prešova triumfy Ciškova a Clonanovej, o rok možno C1

Medzinárodné cyklistické preteky na dráhe "Grand Prix Prešov" Medzinárodnej cyklistickej federácie UCI klasifikácie C2 na prešovskom velodróme 29. augusta 2018

foto: TASR

Prvýkrát v histórii bol prešovský velodróm dejiskom pretekov UCI klasifikácie C2. Na Veľkej cene Prešova sa predstavili pretekári z ôsmich krajín doplnení o slovenskú špičku. Okrem účasti kvalitných pretekárov tešil organizátorov aj prísľub komisárov UCI o pridelení pretekov C1.

„Komisári z UCI nám po rokovaniach prisľúbili, že by sme na budúci rok mohli mať pridelené preteky klasifikácie C1. Nebolo jednoduché dostať sa do kalendára UCI a okrem nevyhnutného lobingu bolo potrebné ukázať aj technické zázemie a potvrdiť, že spĺňame požadované podmienky,“ prezradil riaditeľ pretekov Branislav Delej, ktorý si uvedomuje, že pre organizáciu pretekov klasifikácie C2 bude potrebné získať viac financií.

Clarke vyhral 5. etapu Vuelty, Sagan: Každý deň sa zlepšujem

Na jedinom funkčnom velodróme na Slovensku sa predstavili pretekári z ôsmich krajín, ktorým konkurovala kompletná slovenská špička. Z domácich pretekárov získala najlepšie umiestnenie Alžbeta Bačíková, ktorá v disciplíne omnium skončila tesne za medailovými pozíciami.

„Štvrté miesto je vždy nešťastné, ja ho však vnímam aj pozitívne. Pred desiatimi dňami som totiž mala nešťastný pád na akcii v Ľvove, kde som nedokončila preteky a musela som sa po ňom podrobiť rôznym vyšetreniam. Som preto rada, že som vôbec mohla štartovať v Prešove a bojovať o medailové pozície. Aj štvrté miesto je pre mňa celkom pozitívne,“ uviedla Bačíková.

Trnava na prahu veľkého úspechu, Ľubľana v problémoch

Po GP Prešova má výborné vyhliadky k účasti vo Svetovom pohári, v ktorom už pôjde o body do olympijskej kvalifikácie. Presne 15. septembra bude zostavený celosvetový rebríček pretekárov, z ktorých 35 najlepších postúpi do Svetového pohára.

„Moja forma nebola zďaleka ideálna najmä vzhľadom na spomínaný pád. Do želanej formy sa ešte len vraciam. Ešte ma čakajú troje preteky – Prostějov, Litva a Brno a potom sa 15. septembra uzatvorí svetový rebríček, ktorý napovie, či budem v zime jazdiť alebo nie. Moje sústredenie preto smeruje na najbližších 14 dní. Dôležité bude, aby som spomínané preteky absolvovala bez pádu a aby som potvrdila body v UCI, ktoré sú potrebné do olympijskej kvalifikácie,“ dodala.

Trenčín musí zaplátať diery, Moniz: Myslíme na možnosti, ktoré máme

Veľká cena Prešova bola v pomerne krátkom čase druhým veľkým podujatím na prešovskom velodróme, ktorý pred dvomi mesiacmi hostil majstrovstvá Slovenska. Renesancia 29-ročného stánku dráhových cyklistov a záujem cyklistickej mládeže sú jasnými ambíciami prešovského klubu. „Prioritne nám ide o mládež, Grand Prix Prešova bola skôr výnimkou. Budúci rok chceme spraviť preteky C2 a aj C1, no najmä nám ide o to, aby sme oslovili mládež. Ja mám ambíciu obnoviť renomé Prešova, ktorý bol najsilnejší klub na Slovensku,“ dodal Delej.

Veľká cena Prešova 2018, výsledky:

Omnium:

Muži: 1. Raman Ciškov (Biel.), 2. Krisztian Lovássy (Maď.), 3. Mamyr Staš (Rus.), … 10. Tomáš Person 59, 11. Štefan Michalička 49, 12. Andrej Strmiska 40, … 15. Martin Chren 35, 16. Lukáš Kubiš 20, 17. Filip Taragel -13

Ženy: 1. Kristina Clonanová (Aus.) 129 bodov, 2. Olivija Balejsyteová (Lit.) 121, 3. Ina Savenková (Biel.) 116, 4. Alžbeta BAČÍKOVÁ 112, … 10. Tereza MEDVEĎOVÁ 78, … 14. Petra MACHALKOVÁ (všetky SR) 48

Madison:

Muži: 1. Vladislav Kulikov, Viktor Manakov (obaja Rus.), 2. Ciškov, Michajl Šemetau (Rus.), 3. Ondřej Vendolský, Nicolas Pietrula (obaja ČR), … 5. Person, Taragel, 6. Chren, Michalička (SR)

Ženy: 1. Clonanová, Macey Stewartová (obe Aus.), 2. Lucie Hochmann, Kateřina Kohoutková (obe ČR), 3. Savenková, Palina Pivavarová (obe Biel.), 4. Bačíková, Jarmila Macháčová (SR/ČR), 5. Medveďová, Machalková (SR)

Môže vás zaujímať

Vlhová blízko stupňa víťazov v Crans Montane, 4. miesto je jej maximom v zjazde