Jednou vetou

Duo Sipľak a Šafranko unisono: Doteraz sme to videli iba v TV

Zľava Dávid Hancko, brankár Marek Rodák a Michal Sipľak počas tréningu pred prvými zápasmi kvalifikácie na Majstrovstvá Európy 2020 v Šamoríne, v pondelok 18. marca 2019

foto: TASR - Lukáš Grinaj

Veľa spoločného majú debutanti v slovenskej futbalovej reprezentácii Michal Sipľak a Pavol Šafranko. Obaja sú vekovo blízki, pochádzajú z východného Slovenska, obaja hrávali za výber do 21 rokov a momentálne brúsia ostrohy v zahraničí. Oboch český tréner SR Pavel Hapal povolal do najcennejšieho dresu v situácii, keď by mohli alternovať na postoch v obrane, resp. v útoku, kde momentálne Slovensko pri rozbehu kvalifikácie EURO 2020 proti Maďarsku a vo Walese tlačí topánka.

Dvadsaťtriročný Sipľak hráva v obrane v poľskej Cracovii Krakov, o rok starší Šafranko strieľa góly v druhej škótskej lige za Dundee United. Sipľak je rodák z Bardejova, Šafranko zo Stropkova a obaja unisono pred médiami deklarovali, čo pre nich prvá nominácia do seniorského áčka znamená.

Slováci v Šamoríne takmer kompletní, ešte prídu Greguš a Kucka

„Som šťastný, že som tu. Som vďačný trénerom za nomináciu. Som samozrejme rád, že som tu v tejto partii, ktorú som mal doteraz možnosť sledovať len v televízii. Zrazu som tu medzi nimi, je to vynikajúce. Chcem sa odvďačiť za dôveru,“ povedal Sipľak a v rovnakom tóne sa vyjadril aj Šafranko: „Je to veľká česť, veľmi si to vážim. Väčšinu chlapcov poznám, osobne sa nepoznám najmä s tými staršími. Práve oni sú dá sa povedať vzor, ktorý som sledoval v televízii.“

Slovenský výber sa po konci tria Martin Škrtel, Tomáš Hubočan a Adam Nemec bude meniť. Hapal oboch novicov dobre pozná a má s nimi svoje plány. Oni majú očakávania skromné. „V prvom rade musím ukázať trénerom v tréningu, si zaslúžim šancu. Verím, že by som ju mohol dostať. Idem deň po dni a budem sa vždy snažiť odviesť maximum,“ tvrdil Sipľak, ktorý hrával v Bardejove, Slovane Bratislava aj Michalovciach. „Snažím sa rozmýšľať tak, že to je tréner, ktorý rozhoduje a má všetko v hlave. Nepripúšťam si, či a koľko budem hrať. Ak áno, budem veľmi rád a budem sa snažiť robiť všetko dobre,“ podotkol Šafranko, bývalý hráč Tatrana Prešov, Podbrezovej, Dunajskej Stredy čí dánskeho Aalborgu.

Dúbravka sa teší na Trnavu, Hamšíka Maďari nezaskočia

Bývalý kouč SR 21 Hapal mužstvo omladzuje. „Je tu veľa mladých chalanov, viacerých poznám dobre. Ďalších som poznal menej. S niektorými som úplne prvýkrát. Pomaly sa oťukávam a verím, že to bude v poriadku. Je tu samozrejme rešpekt, ako ma chalani príjmu, verím, že to bude dobré. Poznám chalanov z 21-ky, s ktorými sme hrali kvalifikáciu. Najbližšie mám k Marekovi Rodákovi, je tu Denis Vavro, či Hanci. Tak s nimi som asi tak najbližšie. A jasné, je tu Pali Šafranko, východniar, dá sa povedať môj rodák, tak s ním si rozumiem veľmi dobre,“ povedal  Sipľak.

Dobre fyzicky disponovaný Šafranko by mohol byť náhradou za Adama Nemca. V druholigovom škótskom klube sa mu darí, ale dobre si uvedomuje oveľa vyššiu náročnosť reprezentačného fóra. „Chvalabohu sa mi darí. Porovnávať to s niečím iným je asi hlúpe. Má to svoju kvalitu, je fyzicky veľmi náročná, ale je to druhá liga. Prvá liga je ešte náročnejšia. Chceme vyhrať oba zápasy. Najpodstatnejšie je, aby Slovensko vyhralo oba zápasy. Je to zodpovednosť,“ dodal Šafranko.

Môže vás zaujímať

Organizátori z Hungaroringu ušetria na poplatkoch 17,4 mil. eur