Jednou vetou

Džudo: IJF suspendovala iránsky zväz na neurčito pre škandál na MS

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Medzinárodná džudistická federácia (IJF) potrestala iránsky zväz dva mesiace po škandále okolo Saeida Mollaeiho na MS v Tokiu. V septembri ho predbežne suspendovala a po preskúmaní prípadu predĺžila dištanc na neurčito. Zdôvodnila to porušením etického kódexu a olympijskej charty.

Mollaei nerešpektoval príkaz vlády, vedenia národného zväzu a Iránskeho olympijského výboru a 28. augusta nastúpil v semifinále proti Belgičanovi Matthiasovi Cassemu. Pred duelom mu minister športu Davar Zani nariadil, aby opustil svetový šampionát. V prípade víťazstva by totiž naňho vo finále čakal zápas s Izraelčanom Sagim Mukim. Iránec prehral s Cassem a skončil piaty. Tamojší športovci už niekoľko desaťročí nenastupujú na súboje s izraelskými súpermi, keďže Irán neuznáva Izrael ako štát.

Kladivárka Hrašnová získala na Armádnych svetových hrách striebro

„Po týchto udalostiach sme sa rozhodli pre vylúčenie Iránu zo všetkých súťaží. Postup Iránu je závažné porušenie pravidiel IJF. Trest potrvá, kým iránsky zväz nezaručí rešpektovanie týchto pravidiel a neumožní svojim reprezentantom súperiť s izraelskými športovcami,“ znelo stanovisko IJF k záverom disciplinárnej komisie. „Je to neférové rozhodnutie a dlhodobo plánovaný scenár, do ktorého teraz zatiahli našich športovcov,“ reagoval prezident iránskeho zväzu Arash Miresmaeili. Iránci môžu rozhodnutie napadnúť na Športovom arbitrážnom súde (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. Informovala o tom agentúra SID.

Môže vás zaujímať

Slovenskí stopéri si užívali pohárový triumf Sparty, Hancko by rád zostal v Prahe