Jednou vetou

Exšéf WADA kritizuje súčasné metódy na odhalenie dopingových hriešnikov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Bývalý generálny riaditeľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) David Howman označil v súčastnosti používané metódy na odhalenie dopingových hriešnikov za zastarané.

Podľa Howmana, ktorý viedol agentúru medzi rokmi 2003 a 2016, je tiež neprípustné, aby bolo udelenie sankcií podmienené dvoma pozitívnymi testovaniami. „V súčasnosti sa na testy používajú vzorky moču a krvi, vo všeobecnosti však prevažuje moč. Táto metóda pochádza z prelomu 60. a 70. rokov a narozdiel od väčšiny postupov v oblasti medicíny a vyšetrovania zločinov, sa vôbec nezmenila. Prečo je testovanie vzoriek moču stále také populárne, keď sa dokázalo, že táto metóda nie je efektívna? Z vraždy môžete byť usvedčení na základe jedného krvného testu, ale nemôžete byť potrestaní za užívanie zakázaných látok, pokiaľ nemáte dva pozitívne testy moču. Prečo venujeme vyšetrovaniu v športe viac času, ako tomu je v prípade vraždy? Je to preto, že nechceme investovať do inovácií?“ – pýta sa Howman.

Djokovič získal v Melbourne rekordný siedmy titul

Podľa neho je šokujúce, že zo všetkých testov, ktoré WADA vykonala, boli pozitívne len dve percentá, hoci anonymné prieskumy preukázali, že zakázané látky užíva podstatne vyšší počet športovcov. „Šport sa stal úrodnou pôdou pre organizovaný zločin, najmä z dôvodu nedostatočného dohľadu,“ dodal Howman.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu