Jednou vetou

F1: Hamilton na Mercedese vyhral VC Ruska

Britský jazdec Formuly 1 Lewis Hamilton

foto: archív, TASR/AP

Britský pilot F1 Lewis Hamilton na Mercedese triumfoval na Veľkej cene Ruska a slávil svoje piate víťazstvo z uplynutých šiestich pretekov. Na druhom mieste skončil s 2,5 sekundovou stratou jeho tímový kolega Fín Valterri Bottas, tretí bol Nemec Sebastian Vettel na Ferrari. Úradujúci majster sveta víťazstvom na okruhu v Soči zvýšil svoj náskok na čele seriálu F1 pred Vettelom na 50 bodov.

Hneď po štarte bol zaujímavý súboj o prvé tri miesta, no po úvodných dramatických zákrutách zostal na čele Bottas pred Hamiltonom a Vettelom. Preteky sa hneď na začiatku skončili pre dvojicu jazdcov Toro Rosso –  Pierrea Gaslyho a Brendona Hartleyho. Holanďan Max Verstappen predvádzal od začiatku výbornú stíhaciu jazdu, keď sa z 19. miesta na štarte dostal v priebehu prvých ôsmich kôl na 5. priečku, na štvrtého Raikkönena strácal približne 14 sekúnd. Medzi najlepších sa postupne dostával aj Daniel Ricciardo, ktorý sa po 11. kolách posunul o rovnaký počet miest a bol priebežne siedmy. Po prvej zastávke v boxoch sa v 15. kole dostal Vettel na druhé miesto pred Hamiltona. O necelé kolo neskôr si však Brit svoju pozíciu vybojoval v tvrdom súboji s nemeckým jazdcom naspäť.

Dvaja futbalisti Stuttgartu skončili so zranením

V 25. kole Bottas spomalil a na pokyn vedenia tímu prepustil svoje 2. miesto Hamiltonovi. Na čele pretekov bol vtedy približne s 3-sekundovým náskokom Verstappen, ktorý ako jediný z jazdcov vpredu dovtedy neabsolvoval zastávku v boxoch. Medzi Bottasom a štvrtým Vettelom bol rozdiel na úrovni dvoch sekúnd. Verstappen išiel do boxov 10 kôl pred cieľom a vrátil sa späť na 5. mieste.

Priebežne vedúci jazdec šampionátu Hamilton si udržal svoju vedúcu pozíciu pred Bottasom a Vettelom až do cieľa a dosiahol tak svoje 70. víťazstvo v pretekoch F1.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu