Jednou vetou

F1: VC Kanady vyhral Hamilton

Britský jazdec Formuly 1 Lewis Hamilton

foto: archív, TASR/AP

Brit Lewis Hamilton na Mercedese triumfoval na Veľkej cene Kanady, siedmom podujatí seriálu MS F1 a pripísal pre svoj tím siedmy triumf v sezóne. Ako prvý síce prešiel cieľovou rovinkou Sebastian Vettel na Ferrari, ten však mal už vopred avizovaný 5-sekundový trest, pre ktorý skončil druhý. Tretiu priečku obsadil Vettelov tímový kolega Monačan Charles Leclerc.

Aj na siedmom podujatí sezóny sa tak z triumfu tešil jazdec Mercedesu, pre Hamiltona to bolo piate víťazstvo v sezóne a už siedmy triumf v Kanade. Zároveň ním zvýšil náskok na čele priebežného poradia.

Zahrievacie kolo prinieslo problémy Hamiltona, ktorého monopost vyrazil veľmi pomaly, no Mercedes stihol včas vyriešiť problém. Úvodné kilometre nepriniesli zmenu na popredných priečkach a pretekári si udržali svoje pozície z kvalifikácie. V pomerne pokojnom úvode pretekov zaujalo zlomené zadné koleso Norrisa, ktorý odstúpil v 8. kole. Líder Vettel zamieril do boxov v 26. kole a po prezutí najbližších konkurentov sa vrátil na prvú priečku. Od 37. kola pútal pozornosť súboj Ricciarda s Bottasom o 5. priečku, ktorý napokon lepšie dopadol pre Fína. Hamilton sa postupne dostal za Vettela, ktorý mal v 48. kole problém v dvojitej zákrute, avšak dokázal sa udržať pred Hamiltonom. Traťoví komisári mu však dodatočne udelili 5-sekundovú penalizáciu. V závere pretekov zaujal Valtteri Bottas, ktorý vytvoril nový traťový rekord.

Slovenké basketbalistky prehrali aj v druhom prípravnom zápase v Srbsku

Seriál F1 bude pokračovať 23. júna Veľkou cenou Francúzska.

hlasy (Sport 2):

Lewis Hamilton, víťaz: „Ďakujem svojmu tímu za skvelé úsilie po problémoch s motorom. Toto však nie je cesta, akou chcem vyhrávať. Pri tom nešťastnom momente s Vettelom sme skoro kolidovali. Ja som išiel do zákruty normálne, ale keď sa vraciate na trať, nemali by ste sa vrátiť priamo do pretekárskej línie. Na trati bolo horúco, bolo to náročné najmä na brzdy. Všetci sme sa trápili s teplotou pneumatík, ja som sa snažil byť čo najbližšie k Vettelovi. Ďakujem za podporu všetkým fanúšikom.“

Charles Leclerc, 3. miesto: „Som spokojný so svojím výkonom. Dnes sme boli veľmi rýchli. Som však sklamaný, pretože sme pracovali tvrdo a myslím si, že Sebastian si zaslúžil víťazstvo. Verím, že naďalej budeme tvrdo pracovať a to víťazstvo príde. Bolo ťažké naháňať Vettela s Hamiltonom, možno som aj trochu veril v pomoc safety car.“

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu