Jednou vetou

FOTO: Rodina, priatelia aj fanúšikovia sa lúčili s Nikim Laudom

Andreas Nikolaus „Niki“ Lauda bol rakúsky pretekár a trojnásobný majster sveta Formuly 1

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Najbližšia rodina, bývalí kolegovia aj pretekársky rivali, či celebrity sa s ním prišli rozlúčiť. Posledná cesta legendárneho jazdca formuly Nikiho Laudu sa konala v stredu vo viedenskom Dóme sv. Štefana. Napriek dažďu sa okrem rodiny a bývalých spolujazdcov prišli s legendou rozlúčiť stovky fanúšikov. Truhla s pozostatkami Nikiho Laudu bola vystavená do 12.00 hod.

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Birgit Laudová (druhá vpravo), vdova po trojnásobnom majstrovi sveta F1 Nikim Laudom | Foto: TASR/AP

VC Monaka vyhral Hamilton: Dúfam, že Niki Lauda by bol pyšný

Prvá časť obradu bola prístupná len rodine. Vdova Birgit a synovia položili na truhlu pretekársku prilbu a veniec. Prilba je z roku 1975, kedy Niki Lauda získal prvýkrát titul majstra sveta F1.

Lauda je prvým športovcom, ktorému sa dostalo tejto pocty. Na zádušnej omši sa popoludní zúčastní okolo 300 čestných hostí, vrátane majstra sveta Lewisa Hamiltona z Veľkej Británie.

FOTO: Známe tváre si nenechali ujsť finálové zápasy

Trojnásobný svetový šampión zomrel 20. mája vo veku 70 rokov. Mesto Viedeň ponúklo rodine čestné miesto na centrálnom cintoríne, tá však odmietla.

Článok pokračuje nižšie

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

 

Trojnásobný majster sveta podstúpil vlani v lete transplantáciu pľúc. Až pred Vianocami sa mohol vrátiť domov, v januári ležal opäť dva týždne v nemocnici pre chrípku. Jeho zdravotný stav sa v uplynulých týždňoch zhoršoval.

Niki Lauda, celým menom Andreas Nikolaus Lauda, sa narodil 22. februára 1949 vo Viedni. Vyrastal v bohatej rodine, ktorá od budúceho šampióna pretekov F1 očakávala, že bude pokračovať v rodinnej podnikateľskej tradícii. Aj preto so značným sklamaním privítala ambície mladého Laudu stať sa automobilovým pretekárom.

FOTO: Švédski hokejisti v Bratislave. Pozrite sa, na čo nezabudli!

Nezabudnuteľný jazdec získal titul majstra sveta v seriáli F1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. V rokoch 1974-1985 vyhral celkovo 25 veľkých cien, pričom triumfoval aj na prestížnych okruhoch v Monte Carle, talianskej Monze, nemeckom Hockenheime či britskom Brands Hatch. Jazdil za tímy March, BRM, Ferrari, Brabham a McLaren, viac ako 50-krát sa umiestnil na stupňoch víťazov.

Ramsay chce proti Dánom výhru, o predĺžení zmluvy ešte nerozmýšľal

V roku 1976 ako pilot Ferrari prežil ťažkú haváriu na nemeckom okruhu Nürburgring, ktorá ho však doživotne poznačila. Pri nehode jeho vozidlo vzbĺklo, po vdýchnutí horúcich toxických výparov sa ocitol blízko smrti a utrpel vážne popáleniny. Dokázal sa však zotaviť a expresne rýchlo sa vrátil do kolotoča efjednotky – o šesť týždňov po havárii štartoval na Veľkej cene Talianska.

FOTOGALÉRIA – Takto išiel čas s legendou F1 :

 

Dankov a Kollárov kamarát položil v Rakúsku vládu. V minulosti ho ospevovali

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu