Jednou vetou

Ferrari hrozí odchodom z formuly 1, dôvodom sú rozpočtové limity

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Ak by sa táto sezóna jazdila podľa plánu od marcovej Veľkej ceny Austrálie, predstavitelia Ferrari by sa zrejme dočkali jubilea - tisícich pretekov na okruhoch efjednotky.

Nová sezóna svetového šampionátu formuly 1 je zatiaľ v nedohľadne, ale jeden z najtradičnejších tímov hrozí v blízkej budúcnosti odchodom z diania. Predstaviteľom svetoznámej značky Ferrari sa nepozdávajú návrhy z dielne menších tímov na zníženie rozpočtového limitu, ktorý by sa mal stlačiť pod úroveň 138 miliónov eur na sezónu.

Pre porovnanie, v uplynulej sezóne 2019 sa tímy dohodli na limite 162 miliónov eur, ale v sezóne 2021 by to malo byť už len 134 miliónov a v roku 2022 dokonca 120 miliónov. Stretnutie zástupcov tímov F1 s predstaviteľmi FIA a majiteľmi seriálu F1 zatiaľ dohodu neprinieslo.

„Je to hraničná požiadavka. Ak to takto pôjde ďalej, budeme musieť pristupiť k úsporám najmä v oblasti pracovnej sily. Tí ľudia nám budú chýbať, nebudeme môcť naplno rozvinúť našu pretekársku DNA,“ uviedol tímový šéf Ferrari Mattia Binotto pre anglický denník The Guardian, prevzal to aj rakúsky portál laola1.at. Päťdesiatročný Švajčiar upozornil, že za takých podmienok by mohlo dôjsť k úplnému zastaveniu činnosti tímu z Maranella v pretekoch formuly 1. Scuderia Ferrari je súčasťou efjednotky od roku 1950.

Ak by sa táto sezóna jazdila podľa plánu od marcovej Veľkej ceny Austrálie, predstavitelia Ferrari by sa zrejme dočkali jubilea – tisícich pretekov na okruhoch efjednotky. Jazdci Ferrari v doterajších 993 veľkých cenách vybojovali celkovo 237 víťazstiev, čo sa premietlo do 15 titulov majstra sveta v kategórii jazdcov a ďalších 16 v Pohári konštruktérov. Súčasnými pilotmi značky Ferrari sú Nemec Sebastian Vettel a Monačan Charles Leclerc.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu