Jednou vetou

Fico otvoril Kongres UEFA „Sme futbalová krajina“

Predseda vlády SR Robert Fico počas úvodného príhovoru na 42. riadnom Kongrese UEFA v priestoroch Incheba Expo Aréna, 26. februára 2018 v Bratislave

foto: TASR

V priestoroch bratislavského výstaviska Incheba Expo sa v pondelok zišli delegácie zo všetkých 55 členských zväzov na 42. riadnom kongrese Európskej futbalovej únie (UEFA).

Úvodným príhovorom ho otvoril premiér SR Robert Fico. „Slovensko je futbalová krajina. Keď víťazíme, rastie aj náš HDP. A nadnesene poviem, že keď prehrávame, rátame so stratami v ekonomike. Futbal je výrazný spoločenský fenomén, ktorý združuje najväčšiu športovú rodinu na svete.“ vyjadril sa premiér o futbale.

„Československo sa môže pýšiť bohatou históriou, dosiahlo niekoľko významných reprezentačných i klubových úspechov, na ktoré nadviazalo Slovensko účasťou na MS 2010 v Juhoafrickej republike a na EURO 2016 vo Francúzsku, pričom na oboch šampionátoch postúpilo do osemfinále. Nemôžeme však žiť len z minulosti. Preto som nesmierne rád, že naša mladá generácia rastie. Hráči ako Stanislav Lobotka a Milan Škriniar, ktorí zažiarili na vlaňajších majstrovstvách Európy do 21 rokov, patria k oporám vo svojich kluboch a postupne sa z nich stávajú aj osobnosti nášho národného tímu. Želám Výkonnému výboru UEFA veľa správnych rozhodnutí a všetkým chcem zaželať – cíťte sa na Slovensku ako u vás doma!,“ povedal Fico.

Program zahŕňal okrem správ prezidenta Aleksandra Čeferina aj doplňujúce voľby jedného člena exekutívy UEFA a zástupcu UEFA na post podpredsedu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). V oboch prípadoch na miesto, ktoré uvoľnil Španiel Villar Llona. Do UEFA kandidovali Španiel Juana Luis Larrea Sarobe, do FIFA Maďar Sándor Csányi.

V programe bol aj bod, riešiaci žiadosť Jersey o prijatie za člena UEFA. Slovenský futbalový zväz zastupovala na kongrese trojčlenná delegácia na cele s prezidentom Jánom Kováčikom, ďalšími jej členmi boli viceprezident pre štátnu reprezentáciu Karol Belaník a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Medzi pozvanými hosťami boli zástupcovia všetkých partnerských futbalových organizácií. Za FIFA sa na kongrese zúčastnil prezident Gianni Infantino a generálna sekretárka Fatma Samourová, dvojčlenné delegácie reprezentovali kontinentálne konfederácie z Afriky, Ázie, zóny CONCACAF, Južnej Ameriky a Oceánie, prítomní boli vysokí funkcionári Asociácie európskych klubov aj Európskych profesionálnych futbalových líg, hráčskej federácie FIFPro, plus čestní členovia UEFA. Kongresu predchádzalo rokovanie Výkonného výboru UEFA.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu