Fíni zvládli gólovú prestrelku proti obhajcom titulu

Fínsko verzus Švédsko

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Hokejisti Fínska postúpili do semifinále MS. V severskom štvrťfinále v Košiciach zdolali Švédsko 5:4 po predĺžení a postúpili do bratislavského semifinále.

Fíni v zápase prehrávali 1:3 aj 3:4, v hre bez brankára však dokázali vyrovnať a v predĺžení rozhodol o ich postupe Sakari Manninen. Pre obhajcov titulu Švédov sa tak šampionát skončil, na vytúžený zlatý hetrik nedosiahnu.

Fíni sa v sobotnom semifinále (od 15.15) stretnú s Ruskom, druhú dvojicu tvoria Kanada – Česko (19.15)

štvrťfinále (Košice):
Fínsko – Švédsko 5:4 pp (1:2, 2:2, 1:0 – 1:0)

Góly: 2. Mikkola (Pesonen, Manninen), 26. Lindbohm (Manninen, Pesonen), 30. Hakanpää (Manninen), 59. Anttila (Ojamäki, Lehtonen), 62. Manninen – 3. Klingberg (Nylander, Wennberg), 17. Hörnqvist (Ekman-Larsson, Larsson), 21. E Petterson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40. E. Gustafsson (Landeskog, Wennberg). Rozhodovali: Iverson (Kan.), Gofman – Šišlo (obaja Rus.), Hancock (USA), vylúčení: 2:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 6304 divákov.

Američania dôstojným súperom Rusov, tí pokračujú v spanilej jazde

Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Lammikko, Kiviranta

Švédsko: Lundqvist – Ekman-Larsson, Larsson, Ekholm, Klingberg, Gustafsson, M. Pettersson, Hägg – Nylander, Wennberg, Hörnqvist – Landeskog, Lindholm, E. Petterson – Eriksson, Lander, A. Kempe – Rasmussen, Krüger, Bratt

Kanadský hrdina Stone sledoval časomer, Švajčiarov bolí prehra

Fíni síce začali zápas ideálne, keď už v 2. minúte Mikkola strelou od modrej čiary prekvapil Lundqvista, ale ich náskok mal iba 98-sekundové trvanie. Vyrovnanie priniesla presilovková kombinácia Švédov s pohotovým zakončením Klingberga. Zápas mal náboj, hral sa obojstranne rýchly hokej s množstvom zaujímavých situácií. Švédi išli do vedenia 2:1 v 17. minúte, po Hörnqvistovej strele, ktorej pomohol do bránky nešťastný teč fínskeho obrancu.

Rusi preskočili aj ôsmu prekážku, kľúčom disciplína a Vasilevskij

Gól Pettersona z 25. sekundy druhej tretiny na 1:3 paradoxne naštartoval Fínov. Tí si v druhej časti viackrát vytvorili tlak, ktorý vyústil do vyrovnania, o ktoré sa gólmi zaslúžili Lindbohm a Hakanpää. Švédi však získali náskok späť, keď obranca Gustafsson strelou od modrej čiary využil zakrytý výhľad brankára Lankinena.

Ramsay je na hráčov hrdý, no chcel ich doviesť do Bratislavy

V tretej časti sa hralo viac pred Lundqvistom, ktorý v 48. minúte zmaril šancu Kakka a zvládol aj viacero neprehľadných situácií pred svojou bránkou. Náskok Švédov mohol v 54. poistiť Nylander, no v úniku neprekonal Lankinena. Fíni v snahe o vyrovnanie skúsili hru so šiestimi hráčmi, počas ktorej Anttila dotlačil puk do švédskej bránky – 4:4.

Fíni napokon psychickú výhodu využili a v predĺžení rozhodol o ich postupe Manninen.

Môže vás zaujímať

Biatlon-SP: J. T. Bö triumfoval v šprinte aj v Hochfilzene, Otčenáš 58.