Slováci v poslednom kvalifikačnom zápase na EURO 2020 vyhrali nad Azerbajdžanom

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, wikipedia

Slovenská futbalová reprezentácia zdolala v utorňajšom záverečnom stretnutí E-skupiny kvalifikácie EURO 2020 Azerbajdžan 2:0. V Trnave otvoril skóre Róbert Boženík v 19. minúte, v závere pridal druhý gól kapitán Marek Hamšík. Na priamy postup to však nestačilo, keďže Wales zvíťazil nad Maďarskom 2:0 a zabezpečil si druhé miesto. Slováci budú mať ďalšiu šancu v play off Ligy národov.

Slováci nazbierali za štyri výhry a jednu remízu 13 bodov, skupinu vyhrali so 17 bodmi vicemajstri sveta z Chorvátska a spolu s nimi postúpil na ME aj 14-bodový Wales.

E-skupina, 10. kolo kvalifikácie EURO 2020:
Slovensko – Azerbajdžan 2:0 (1:0)

Góly: 19. Boženík, 86. Hamšík, ŽK: Haraslín, Škriniar – Israfilov, J. Husejnov, Chalilzade, rozhodovali: Bojko – Volodin, Šlončak (všetci Ukr.), 7825 divákov.

Wales proti Maďarom nezaváhal a postúpil na EURO2020

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hancko – Lobotka, Kucka (85. Duda) – Bero, Hamšík, Haraslín (71. Ďuriš) – Boženík (77. Mráz)

Azerbajdžan: Balejev – A. Husejnov, Mustafadze, B. Husejnov, Krivocjuk (72. Chalilzade) – Garajev, Israfilov (46. Džamalov) – Isgandarli, J. Husejnov (75. Dadašov), Rahimov – Šejdajev

Taliani v kvalifikácii stopercentní, Mancini: Výnimočná vec

Slováci sa do súpera zahryzli od úvodných sekúnd. Kombinovali na polovici Azerbajdžanu a súpera na svoju takmer nepustili. Hostia sa ani raz v prvom polčase nedostali do domáceho pokutového územia. Prvé väčšie vzrušenie priniesla 13. minúta, tvrdý projektil Kucku spoza šestnástky brankár Balajev vyrazil. V 19. minúte pokoj na domáce kopačky priniesol úvodný gól. Hamšík vysunul Boženíka, ten si loptu prichystal do pozície a umiestnenou strelou cez obrancu trafil presne k pravej tyčke. Obraz hry bol stále rovnaký, domáci sa tlačili dopredu, často im chýbal do lepšieho zakončenia kúsok ako napríklad aktívnemu Haraslínovi. V 34. minúte to opäť skúsil strelou Kucka, no brankárovi hostí nenarobil väčšie problémy.

Dáni vydreli postupový bod v Írsku, Schmeichel: Boli sme hrozní

Hneď na začiatku druhého polčasu sa dobre uvoľnil Haraslín, jeho strelu brankár vyrazil ku Pekaríkovi, ktorý síce dorazil loptu do siete, ale rozhodcovia mu odpískali ofsajd. V 64. minúte takmer zahrmelo na druhej strane, Krivocjuk z ľavej strany napálil padajúcu loptu na slovenskú bránu a Dúbravka ju musel s námahou vytiahnuť spod brvna na roh. Hostia boli v druhom polčase nebezpečnejší, Hapalovci akoby vypadli z tempa, prebudiť ich mohli zakončenia Bera či Lobotku, prvý z otočky vystrelil slabšie, druhý spoza šestnástky nepresne. A trest mohol prísť v 81. minúte, keď sa so slovenskou obranou pohral striedajúci Dadašov a len skvelý Dúbravka domácich zachránil od vyrovnania. Slováci sa ale v závere presadili ešte raz vďaka tvrdej strele Hamšíka.