Jednou vetou

Futbal-FL: Prioritou Senice je mládežnícka akadémia

Hráči FK Senica

Foto: TASR

Futbalový klub FK Senica sa v minulej sezóne zachránil vo Fortuna lige až v baráži, keď v záhoráckom derby zdolal MFK Skalicu v dvojzápasovom play off. V tej nasledujúcej by sa najmä rád vyhol záchranárskym prácam a ďalej aktívne rozvíjal mládežnícku akadémiu.

Káder Seničanov prešiel výraznými zmenami. Tie sa dotkli predovšetkým defenzívy. Kompletnou prestavbou prešiel brankársky post. Minuloročnú dvojicu Dominik Holec – Vojtech Milošovič vystriedal Federico Taborda, ktorému zatiaľ sekunduje minuloročný dorastenec Adam Kováč. Argentínčan Taborda prichádza zo štvrtoligového talianskeho Civitanovese. V obrane zostáva jeden z odchovancov v minuloročnom kádri Erik Otrísal, ku ktorému prišli nové posily ako napr. 29-ročný brazílsky stopér Roberto Dias. „V klube nastalo mnoho zmien a aj príprava bola z tohto hľadiska náročná. Pevne verím, že sa dokážeme čo najskôr zohrať, keďže v kabíne sme naozaj medzinárodné zoskupenie,“ uviedol k situácii v šatni Otrísal. Do Rakúska prestúpil Oliver Podhorin, ktorý sa z pozície stopéra prestrieľal v minulej sezóne na pozíciu najlepšieho strelca mužstva a ďalšia opora defenzívy Oliver Práznovský už pôsobí v kazašskom Alaškerte.

Juventus deň po podpise s Ronaldom predal dresy v objeme 60 mil. eur

Záloha a ofenzíva doznala predsa len menej výrazných zmien. Najvýraznejšou posilou stredovej formácie by sa mal stať Chorvát Marko Tešija. Rodák z krajiny vicemajstrov sveta prichádza na Záhorie z prvoligového klubu ND Gorica. V uplynulej sezóne počas jarnej časti nastúpil na 14 stretnutí. Ofenzívu posilnil Désiré Ségbé Azankpo zo štvrtoligového francúzskeho SAS Epinal. Ségbé je odchovancom FC Méty a má na svojom konte aj dva štarty za beninskú reprezentáciu.

Zmeny nastali aj na trénerských postoch. Hlavným trénerom zostáva Holanďan Ton Caanen, ktorému s tréningami bude pomáhať Argentínčan Lucas Gatti. Ten počas svojej hráčskej kariéry obliekal dres Argentinos Junior, Boca Juniors a San Lorenza v Argentíne. V Európe pôsobil v škótskom klube Dundee FC, anglickom Bristol Rovers a v Španielsku potom v kluboch Badajoz, Ponferradina a Do Benito. „Je to tréner, ktorému plne dôverujem. Má bohaté hráčske skúsenosti a v krátkej dobe si dokončí aj trénerskú licenciu. Pre mňa sú dôležitejšie praktické skúsenosti pred papierom zo školy,“ uviedol k svojej pravej ruke Holanďan Caanen. Zmena nastala aj na poste trénera brankárov, keď skúseného Miroslava Mentela nahradil Maroš Ferenc z Prešova.

Súpiska Seničanov ešte nie je konečná. „Sme v rokovaní s Jurajom Kotulom a verím, že sa v krátkej dobe dohodneme na jeho pôsobení u nás. Viac zatiaľ nepoviem, keďže sa mi v minulosti stalo, že som spomenul mená a naši súperi nás s finančnými možnosťami prekonali,“ poznamenal k ďalším možným posilám tréner Senice, ktorý deklaroval, že jednou z priorít pri stabilizácii mužstva bude ďalší rozvoj mládežníckej akadémie. „Pre mňa osobne je veľmi dôležitým krokom investovanie do akadémie. Verím, že z akadémie odídu hráči, ktorí majú potenciál a sú dobrí. Príkladom je Samo Mráz, ktorý odišiel do Žiliny za malé peniaze a zo Žiliny do Serie A za veľmi slušnú sumu. Bol v Senici šesť-sedem rokov. Som za neho šťastný, ako sa mu darí, ale Senica z toho nemala prospech. Už nebudeme predávať mladých hráčov za lacné peniaze,“ poznamenal k prestupovej politike Holanďan.

Chorvátsko stále oslavuje. Pozrite sa, ako vítali futbalových hrdinov

Seničania otvoria fortunaligovú sezónu v domácom prostredí, keď na prvý duel proti majstrovi z Trnavy nastúpia v sobotu 21. júla o 18.30 h. „Na zápas sa už mimoriadne tešíme, predsa len súťažné stretnutie je vždy niečo iné ako príprava. Aj keď hráme proti majstrovi, na duel sa svedomite pripravujeme a svoju kožu nepredáme lacno,“ uviedol k 1. kolu stredopoliar FK Senica Jakub Krč.

Káder FK Senica na sezónu 2018/2019:
Brankári: Federico Taborda, Adam Kováč
Obrancovia: Eric Otrísal, Joan Herrera, Lukáš Kučera, Roberto Dias
Stredopoliari: Naren Solano, Marko Tesija, Jakub Krč, Zezinho, Jakub Vida, Patrik Chovan
Útočníci: Victor Salazar, Désiré Ségbé Azankpo, Frank Castaneda, Richard Celis

Príchody: Federico Taborda (Civitanovese), Marko Tesija (ND Gorica), Désiré Ségbé Azankpo (SAS Epinal), Juraj Kotula (Slovan Bratislava – hosťovanie), Naren Solano, Matej Kosorín a Victor Salazar (všetci Nové Mesto nad Váhom, návrat z hosťovania), Jakub Vida, Patrik Chovan a Lukáš Kučera (z dorastu FK Senica)

Oslavy v Paríži. Oups toto trochu nevyšlo

Odchody: Dominik Holec (MŠK Žilina, koniec hosť.), Vojtech Milošovič (MFK Skalica), Oliver Práznovský (Alashkert, Kaz.), Jakub Brašeň a Dávid Richtárech (Zlaté Moravce), Oliver Podhorin (Wiener Neustadt, Rak.), Blažej Vaščák (Michalovce), Hans Nuno Sarpei (VfB Stuttgart, koniec hosť.), Michal Ranko (AS Trenčín, koniec hosť.), Peter Dungeľ (FK Pohronie, koniec hosť.), Jurij Medvědev a Samuel Šefčík (obaja Slovan Bratislava, koniec hosť.), Ronaldo Chacón (Caracas FC, koniec hosť.), Jan Suchan (Viktoria Plzeň, koniec hosť.), Diego Cuadros (Jaguares FC, koniec hosť.), Ricardo Villarraga (Atlético Huila, koniec hoť.)

Môže vás zaujímať

Petra Vlhová zostala na čele boja o malý glóbus