Jednou vetou

Futbal-LN: Hapal videl pozitívne veci: „V Česku budeme hrať ofenzívne“

Na snímke vpravo tréner Slovenska Pavel Hapal a jeho asistent Oto Brunegraf pred futbalovým stretnutím Ligy národov Slovensko - Ukrajina 16. novembra 2018 v Trnave.

foto: TASR - Pavel Neubauer

Triumfom 4:1 nad Ukrajinou v Lige národov sa začala éra českého trénera Pavla Hapala pri slovenskej futbalovej reprezentácii.

V piatok na trnavskom Štadióne Antona Malatinského podali jeho zverenci efektívny výkon a takmer desaťtisíc fanúšikom na tribúnach ukázali aj atraktívnu hru.

Výborne sa naladili na oveľa dôležitejší pondelňajší zápas v Edene proti Česku. V ňom musí Slovensko vyhrať, aby sa udržalo v B-divízii.

Výber trénera Andrija Ševčenka už mal postup z 1. skupiny istý a tak k tomu hostia aj pristúpili. Keďže im chýbalo aj niekoľko zranených opôr, rozhodli sa dať šancu mladým hráčom.

Futbal-LN: Rekordný Bulhar Petkov chytal vo veku 42 rokov a osem mesiacov

Tí sa síce snažili, ale proti motivovaným domácim nemali nárok. Slovensko nielenže dalo štyri góly zo štyroch striel do priestoru brány, ale malo oveľa viac čistých šancí, dvakrát sa triasla konštrukcia brány hostí a celkovo jasne súpera prevýšilo.

A hoci aj Ukrajinci sa vedeli presadiť do gólových šancí, ujal sa z nich len exportný volej Jevhena Konopľanku. „Krásny výsledok v ťažkom zápase s kvalitným súperom. Chválim celé mužstvo za pracovitosť v celom zápase, dať štyri góly Ukrajine, ktorá veľa neinkasuje, je paráda. V hre určite boli pozitívne veci. Čo sa týka zdravotného stavu, to je trochu komplikovanejšie. Máme dosť šrámov, dostali sme množstvo úderov, ale verím, že sa to neodrazí do zápasu s Českom a budeme pripravení,“ zhodnotil duel 49-ročný Hapal, ktorý po októbrovej prehre 1:2 doma s Českom na poste vymenil Jána Kozáka.

Bývalého trénera slovenskej 21-ky potešila dobrá ofenzíva domácich: „Som spokojný s prechodovou fázou, po zisku lopty sme hrali neskutočne kolmo smerom dopredu. Do ‚vápna‘ sme chodili s veľkým počtom hráčov. S tým som bol spokojný. Samozrejme, bola tam v druhom polčase fáza, nejakých 20 minút, keď sme inkasovali. Na to sme ešte zareagovali, ale potom nás Ukrajina nieže zmačkla, ale dobre držala loptu a my sme sa na nich ťažko dostávali. A aj keď sa nám to podarilo, zasa sme o loptu prišli. Ale inak som s celým zápasom spokojný.“

Pozitívne pred duelom s Českom je aj fakt, že sa nikto nevykartoval, negatívom boli zranenia strelcov gólov Juraja Kucku a Adama Zreľáka, ktorý dostal na hrote prednosť pred Adamom Nemcom.

„‚Kuco‘ tam má veľmi bolestivú narazeninu. Ale verím, že sa dá dokopy. Adamovi Zreľákovi sa trochu točila hlava po údere do nosa, ale myslím si, že všetci by mali byť pripravení,“ vyjadril sa Hapal.

Futbal-LN: Holanďania so skalpom majstrov sveta, Depay: „Toto je len začiatok“

V pondelok bude pre oba výbery postfederálnych rivalov „Deň D“ z hľadiska udržania sa v B-divízii. Výhra nad Ukrajinou dostala Slovákov do komfortnejšej situácie, pretože v inej by si dokonca ČR mohla za istých okolností dovoliť so Slovákmi aj prehru.

Česi sa naladili výhrou 1:0 v Poľsku, ktorú Hapal videl a vie, čo ho proti krajanom čaká: „Česi sa pod trénerom Šilhavým zdvíhajú, nielen výsledkovo, ale aj herne. Boli nebezpeční smerom dopredu, zvolili taktiku ako aj my proti Ukrajine s rýchlymi krajmi a útočníkom. Ale aj oni majú slabiny, čo priznal sám ich tréner. Bolo by dobré, aby sme tie slabiny využili. My máme svoju stratégiu, ktorej sme prispôsobili aj zápas s Ukrajinou. Všetci vieme, že v Čechách musíme vyhrať. Urobíme preto maximum. Samozrejme, budeme chcieť hrať ofenzívne.“

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu