Jednou vetou

Futbal-MS2018: Modrič potiahol Chorvátov

Luka Modrič

foto: TASR

Luka Modrič splnil v prvom vystúpení na majstrovstvách sveta v Rusku úlohu lídra chorvátskej futbalovej reprezentácie. Chorvátsko je momentálne s troma bodmi na čele D-skupiny.

Luka Modrič splnil v prvom vystúpení na majstrovstvách sveta v Rusku úlohu lídra chorvátskej futbalovej reprezentácie. Pri sobotňajšom víťazstve nad Nigériou 2:0 režíroval stred poľa a zároveň potiahol útok, po jeho rohovom kope padol víťazný gól. Poisťujúci sám pridal z jedenástky, ktorá tiež vyplynula z jeho rohu.

Chorvátsku sa v úvodnom zápase nepodarilo triumfovať na MS 2002, 2006 ani 2014. Na víťazný vstup čakalo od roku 1998, keď cestu za bronzom odštartovalo zdolaním Jamajky 3:1. Momentálne je s troma bodmi na čele D-skupiny, keďže v druhom stretnutí sa Argentína a Island rozišli nerozhodne 1:1. „Skórovali sme v správnom momente. Po prvom góle sa nám už hralo omnoho ľahšie,“ citovala Modriča agentúra AP. Kľúčom k chorvátskemu úspechu bola spolupráca hráča Realu Madrid s Ivanom Rakitičom z FC Barcelona. Nigérijčania sa cez duo stredopoliarov nedokázali presadiť a útočníci zostali odrezaní od lopty. Brankár Danijel Subašič musel prvýkrát zakročiť až po takmer hodine hry.

Chorváti zvíťazili nad omladinou Nigérie, Dalič: Disciplinovaný výkon

Štandardné situácie v podaní Modriča robili problémy africkému mužstvu, ktoré dve situácie nevyriešilo, čo rozhodlo o výsledku. „Víťazstvo je víťazstvo. Rohové a pokutové kopy sú rovnako súčasť futbalu, záleží iba na tom, či skórujete. Mali sme aj šťastie, ale išli sme mu naproti,“ zdôraznil tréner Zlatko Dalič. Jeho náprotivok Gernot Rohr sa po zápase vyjadril, že aj jeho zverenci si zaslúžili výhodu jedenástky: „V šestnástke nás často faulovali, takže penalta sa dala odpískať aj v náš prospech.“

Nemecký kouč Nigérie však napriek úvodnému neúspechu nevzdáva boj o postup do osemfinále. Afričania nastúpia v piatok proti Islanďanom, Chorváti si už vo štvrtok zmerajú sily s Argentínčanmi. „Máme najmladší tím na turnaji. Nechajme, aby sa moji hráči poučili z tohto duelu a z vlastných chýb,“ dodal Rohr.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu