Jednou vetou

Futbalista Pekarík: Hotelová karanténa a na zápas dvomi lietadlami

Peter Pekarík

foto: Facebook

Peter Pekarík pre denník SME o reštarte I. bundesligy: "Všade používame rúška či dezinfekcie, každý deň nám merajú teplotu a dvakrát do týždňa sme testovaní na koronavírus."

Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Futbalisti Herthy Berlín sa na sobotňajší zápas v Hoffenheime budú presúvať dvoma lietadlami a dvoma autobusmi, aby dodržali nariadené vzdialenosti jeden od druhého.

Celé mužstvo vrátane slovenského reprezentanta Petra Pekaríka strávilo uplynulých sedem dní v povinnej karanténe v jednom z berlínskych hotelov. To všetko preto, aby sa na minimum obmedzila možnosť nákazy novým koronavírusom.

Dodržiavajú nariadené pravidlá

„Všade používame rúška či dezinfekcie, každý deň nám merajú teplotu a dvakrát do týždňa sme testovaní na koronavírus. V tréningovom centre bolo mužstvo rozdelené do štyroch kabín a tie sa musia každý deň kompletne dezinfikovať. Nariadené odstupy sa budú musieť dodržiavať aj priamo na štadióne a to najmä v kabíne, pri rozcvičke či na striedačke. Zakázané je podávanie rúk pri nástupe tímov na zápas, ale aj po ňom. A tiež spoločná oslava pri góloch,“ uviedol Peter Pekarík v rozhovore pre denník SME.

Skúsený obranca pridal aj podrobnosti fungovania mužstva v hotelovej karanténe, kde okrem hráčov a členov realizačného tímu nemohli byť v rovnakom čase žiadni ďalší návštevníci. „Každý hráč má svoju vlastnú izbu, kde nemôže nikto iný vstúpiť. A to sa týka aj upratovacej služby. V jedálenskej či mítingovej miestnosti sa musia dodržiavať nariadené odstupy a všade sa používajú rúška či dezinfekcia na ruky. Opustiť hotel, napríklad za účelom prechádzky, je prísne zakázané. Čas však napriek tomu plynie veľmi rýchlo, pretože pri dvojfázových tréningoch a mítingoch veľa voľného času nezostáva,“ vysvetlil Pekarík.

Takto to vidí s Bundesligou

Na otázku, či je bundesliga naozaj dobre pripravená na reštart súťažného ročníka bez divákov, 33-ročný niekdajší hráč MŠK Žilina podotkol: „Nemecko je známe svojou disciplinovanosťou a plánovaním riešení v krízových situáciách. Aj preto ma neprekvapilo, že práve bundesliga je prvá z top súťaží, ktorá sa rozbehne už túto sobotu. Nemecký futbalový zväz spolu s virológmi vypracovali podrobný dokument obsahujúci prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá, za ktorých by bolo možné opäť reštartovať súťaž. Musí ich splniť každý účastník. Následne sa to posunulo politickým zložkám, ktoré rozhodli, že bundesliga dostane zelenú.“

Futbalistom Herthy Berlín patrí pred pokračovaním v sezóne v tabuľke 13. priečka. Pripravil tréner Bruno Labbadia mužstvo tak, aby bolo dobre pripravené na súťažný reštart? „Posledné štyri týždne sme trénovali každý deň dvojfázovo v osemčlenných skupinách. Tréningy boli veľmi intenzívne. Náš tréner je známy tým, že vie mužstvo výborne pripraviť po fyzickej aj taktickej stránke. Každý tréning trval 2 až 2 a pol hodiny a pri dvojfázových dávkach dostalo telo poriadne zabrať. Myslím si, že kondične budeme dobre pripravení. Po hernej stránke to momentálne nevie odhadnúť nikto. Aj preto, že dva mesiace sme trénovali buď individuálne alebo len v malých skupinách.,“ pokračoval Pekarík pre SME.

Na otázku, ktoré z množstva obmedzení spojených s reštartom súťaže mu bude robiť najväčší problém, odpovedal: „Na všetky pravidlá či opatrenia som si už zvykol. Počas zápasov mi najviac bude chýbať skvelá futbalová atmosféra s fanúšikmi na tribúnach či emócie spojené so spoločnou oslavou spoluhráčov pri góloch.“

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu