Jednou vetou

Guľa si pred žrebom ME 2021 súperov nevyberá, SR z 2. koša

Tréner Adrián Guľa

Foto: Twitter

V utorok 11. decembra sa slovenskí reprezentanti do 21 rokov dozvedia mená súperov v kvalifikácii o postup na ME 2021. Šampionát sa uskutoční v Maďarsku a Slovinsku. Na žrebe v Nyone, ktorý sa začína o 9.00 SEČ, bude osobne prítomný aj kouč sokolíkov Adrian Guľa.

O záverečný turnaj bude bojovať 53 národných výberov, ktoré rozdelia do deviatich skupín. Mužstvá sú podľa rebríčka usporiadané do šiestich výkonnostných košov. Slováci sú v tom druhom. Žreb tímy rozdelí do deviatich kvalifikačných skupín – osem bude šesťčlenných a jedna päťčlenná. Z nich postúpia do Maďarska a Slovinska víťazi a jediné mužstvo z baráže. Desať kvalifikovaných doplnia dvaja hostitelia, čo znamená, že na ME 2021 si zmeria sily spolu dvanásť tímov.

Neapolu stačí v Liverpoole remíza, Inter potrebuje pomoc Barcelony

„Postupový kľúč je neúprosný. My však chceme zabojovať o postup a zároveň chceme pripravovať hráčov aj pre A-tím,“ povedal pre futbalsfz.sk tréner dvadsaťjednotky Adrian Guľa. Pre bývalého kouča Žiliny a Trenčína to bude premiérový žreb na reprezentačnej úrovni. Pred žrebom nemá žiadnych vysnívaných súperov. „To si dopredu nevyberiete. V každom koši sa nájdu nároční súperi. Ideálna skupina bude taká, z ktorej postúpime na šampionát,“ dodal Guľa.

Už pred žrebom je isté, že sa v jednej skupine nestretnú Španielsko s Gibraltárom a Kosovo so Srbskom.
Po novembrovom asociačnom termíne, počas ktorého jeho zverenci hrali dvojzápas v Portugalsku (1:3 a 1:2), tréner Guľa absolvoval stáž v Neapole. „Keďže máme v zahraničí vynikajúcich hráčov, existuje možnosť nakontaktovať sa cez nich na mimoriadne zaujímavých ľudí. Ja som sa rozhodol, že by som chcel spoznať pohľad na futbal tak úspešného človeka, ako je Carlo Ancelotti, ktorý momentálne pôsobí v klube, kde hrá geniálny slovenský futbalista. Mal som šťastie, cez Mareka Hamšíka a prostredníctvom Martina Petráša sa napokon uskutočnila moja krátka stáž v Neapole,“ uviedol Guľa, ktorý počas tréningov SSC bol priamo na ihrisku vedľa Ancelottiho.

Lobotka začal v pondelok naplno trénovať, Mazáň čaká na ďalšiu šancu

„Vysvetľoval nám, aké cvičenia robia a prečo ich robia. Bol som zvedavý, aký transfer z tréningu sa hráčom podarí urobiť do zápasu v Bergame s Atalantou. Pozrel som si ho a skutočne sa tam objavili viaceré prvky z tréningov, ktoré som predtým videl na vlastné oči,“ uviedol Guľa. Ancelotti naňho urobil veľmi dobrý dojem. „Bolo úžasné, že sa pri nás pristavil taký skúsený a renomovaný futbalový odborník. Vysvetľoval nám presne tie veci, ktoré sme chceli vedieť. Komunikácia s ním nielenže splnila účel návštevy, ale jednoznačne prevýšila akékoľvek očakávania.“

Výkonnostné koše pred žrebom kvalifikácie ME 2021 futbalistov do 21 rokov:

1. kôš: Nemecko, Anglicko, Španielsko, Portugalsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Srbsko, Chorvátsko
2. kôš: Rakúsko, Švédsko, Belgicko, SLOVENSKO, Poľsko, Rumunsko, Česko, Holandsko, Izrael
3. kôš: Grécko, Ukrajina, Nórsko, Rusko, Turecko, Island, Wales, Švajčiarsko, Čierna Hora
4. kôš: Bulharsko, Fínsko, Írsko, Gruzínsko, Kosovo, Škótsko, Macedónsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina
5. kôš: Severné Írsko, Albánsko, Moldavsko, Litva, Kazachstan, Lotyšsko, Azerbajdžan, Arménsko, Cyprus
6. kôš: Luxembursko, Malta, Estónsko, Faerské ostrovy, Gibraltár, Andorra, San Maríno, Lichtenštajnsko

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu