Jednou vetou

Hapal o nasadení SR pri žrebe kvalifikácie ME: Berieme to ako realitu

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal

foto: TASR - Pavel Neubauer

Už 2. decembra sa slovenskí futbaloví reprezentanti dozvedia, s kým si zmerajú sily v kvalifikácii o EURO 2020. UEFA rozdelila reprezentácie do šiestich výkonnostných košov podľa výsledkov v Lige národov. Slovensko bude pri žrebe v Dubline figurovať v tom treťom.

Liga národov spoznala víťazov i zdolaných, SR v 3.koši pri žrebe kval. ME

O ME sa bude súperiť v desiatich kvalifikačných skupinách, päť z nich bude päťčlenných a päť šesťčlenných. Postup si vybojujú prví dvaja z každej z desiatich skupín. Ďalšie štyri miestenky určí baráž LN. Najväčší rozdiel vo výkonnostných košoch medzi žrebom kvalifikácie pred MS 2018 a ME 2020 je v tom, že pred bojmi o šampionát v Rusku bolo v 1. až 5. koši po deväť reprezentácií a v 6. sa nachádzalo sedem tímov. Teraz bude v prvých piatich košoch po 10 výberov a v poslednom šiestom sa bude nachádzať len päť tímov.

Slováci v LN vypadli z B- do C-divízie po konfrontáciách s Ukrajinou (0:1, 4:1) a ČR (1:2, 0:1). Spadli tak v porovnaní s kvalifikáciou pred záverečným turnajom v Rusku z druhého do tretieho koša. V ňom sú tiež Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko a Izrael. „Sme sklamaní, že po prehre v Česku sa nám nepodarilo obhájiť druhý kôš. Berieme to však ako realitu. Uvidíme, koho nám prisúdi žreb, ale jednoznačný cieľ je dostať sa na majstrovstvá Európy,“ citoval oficiálny web SFZ reprezentačného trénera Pavla Hapala.

Weiss ohlásil koniec, Hapal: Loptička je na jeho strane

Okrem slovenského výberu spadli o jeden kôš nižšie Nemecko, Wales, Maďarsko, Grécko, Albánsko, Luxembursko, Faerské ostrovy a Lotyšsko. Najväčší zosun zaznamenalo Rumunsko, ktoré zostúpilo z 1. až do 4. koša. „Nemecko je vo výkonostnom a hernom kŕči už od majstrovstiev sveta v Rusku. Je to však obrovská futbalová krajina s veľkým množstvom skvelých hráčov. Podľa mňa je to len ich krátky výpadok. To však znamená, že skupina, do ktorej príde Nemecko z druhého koša, bude veľmi náročná,“ myslí si Hapal.

Šestnásť reprezentačných výberov si vybojovalo postup do vyššieho koša. Do prvého sa presunuli Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko a Poľsko. Posledný menovaný tím sa posunul medzi najlepších z tretieho koša. Rovnako o dve výkonnostné skupiny sa posunuli Fínsko a Gruzínsko. „Ľahký zápas už nie je. Keď sa pozrieme na druhý a tretí kôš, v nich sú tímy takmer na rovnakej úrovni. Ale my máme cieľ dostať sa na šampionát,“ dodal český kouč.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu