Jednou vetou

Henrieta Farkašová sa stala Paralympionikom roka 2018

Na snímke zľava lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová

Foto: TASR/Marko Erd

Lyžiarka Henrieta Farkašová sa stala víťazkou ankety Paralympionik roka 2018. Spoločne s navádzačkou Natáliou Šubrtovou na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu získali štyri zlaté a striebornú medailu. Farkašová sa dostala aj do prvej desiatky najlepších športovcov Slovenska, vôbec ako prvý paralympionik v histórii ankety Klubu športových redaktorov (KŠR). Prvú trojku dolpnili zjazdár Jakub Krako (n. Branislav Brozman) a strelkyňa Veronika Vadovičová.

Najlepším paralympijským kolektívom sa stal strelecký tím v zložení Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Radoslav Morvay a Kristína Funková, ktorý na MS a ME vybojoval dovedna deväť medailí a vytvoril dva svetové rekordy.

Slovenský paralympijský výbor (SPV) dlhé roky spolupracuje s Klubom športových redaktorov (KŠR). V roku 2018 sa prvýkrát v histórii dostal na základe hlasovania paralympijský športovec do prvej desiatky, čo SPV vníma ako historický moment. Zároveň počas vyhlásenia ankety „Športovec roka 2018“ prišlo aj k vyhláseniu „Paralympionika roka 2018“ a „Paralympijského tímu roka 2018“ na základe hlasovania spolupracujúcich zástupcov médií.

Hokej: SZĽH vylúčil z ligy juniorov Humenné a zo súťaže kadetov Nowy Targ

Slovenský paralympijský šport má za sebou mimoriadne úspešný rok. Naštartovali ho alpskí lyžiari na marcových ZPH v Pjongčangu ziskom 11 medailí, z toho 6 zlatých. Hneď za nimi nasledujú športoví strelci s celkovým ziskom 9 cenných kovov z MS a ME. S ďalšími medailovými umiestneniami sa pridali cyklisti, boccisti, atléti, stolní tenisti, curleri na vozíku, lukostrelci a tanečníci. Spoločne rozšírili slovenskí paralympionici medailovú zbierku v roku 2018 o 35 cenných kovov.

Poradie v ankete podľa hlasovania novinárov
Paralympionik roka 2018:
1. Henrieta Farkašová/navádzačka Natália Šubrtová (zjazdové lyžovanie) – 4 x zlatá a 1 x strieborná medaila zo ZPH 2018
2. Jakub Krako/Branislav Brozman (zjazdové lyžovanie) – 1 x zlatá a 3 x strieborná medaila zo ZPH 2018
3. Veronika Vadovičová (športová streľba)- 3 x zlatá, 2 x  strieborná a 1 x bronzová medaila (družstvo) z MS a ME 2018

Paralympijský tím roka 2018
1. tím športových strelcov (Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Radoslav Morvay, Kristína Funková) – 9 medailí z MS a ME, dva svetové rekordy
2. pár BC4 v boccii (Michaela Balcová, Samuel Andrejčík, Martin Strehársky) – zlatá medaila z MS v Liverpoole
3. tím v curlingu na vozíku (Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Peter Zaťko, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa) – strieborná medaila z B-kategória MS a postup medzi elitu

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu