Jednou vetou

Hirscher mu chýba aj nechýba. Kristoffersen v spoločnosti hviezd

Marcel Hirscher, archívne

Foto: TASR/AP

"Naučil som sa, že nemôžem riešiť veci, ktoré už nemôžem zmeniť," uviedol Henrik Kristoffersen v rozhovore pre portál redbull.com

Mal byť logickým nástupcom Marcela Hirschera na tróne určenom pre najlepšieho svetového zjazdového lyžiara. Lenže Nór Henrik Kristoffersen nevyužil ponúknutú šancu a v súboji o veľký glóbus vo Svetovom pohári skončil až na treťom mieste. Nad jeho sily boli v sumáre skrátenej sezóny 2019/2020 Francúz Alexis Pinturault aj krajan Alexander Aamodt Kilde, ktorý sa stal celkovým víťazom.

„Bolo to frustrujúce a trvalo to pár dní. Potom som si však vravel., že za posledných päť rokov som zažil toľko pádov a frustrácie v športe aj mimo neho, že to vlastne nie je nič nové. Naučil som sa, že nemôžem riešiť veci, ktoré už nemôžem zmeniť,“ uviedol Kristoffersen v rozhovore pre portál redbull.com.

Úradujúci majster sveta v obrovskom slalome z Aare 2019 vraví, že s odstupom času mu nechýba ani tých päť pretekov, ktoré zrušili v závere sezóny pre šíriaci sa nový koronavírus. „Samozrejme, chcel som bojovať do konca, veď som zaostával iba o 160 bodov. Sú však dôležitejšie veci ako tých pár pretekov,“ pripomenul dvojnásobný juniorský majster sveta z Jasnej 2014.

Veľký glóbus mu po piaty raz ušiel, ale na druhej strane sa môže tešiť z dvoch malých glóbusov za sumárne prvenstvá v SP v slalome a obrovskom slalome. Ten „obrákový“ získal po prvý raz, v slalome nadviazal na celkový triumf zo sezóny 2015/2016. Stal sa iba piatym zjazdárom histórie, ktorý v jednom ročníku Svetového pohára vybojoval prestížne double v technických disciplínach. Pred ním sa to podarilo Francúzovi Jeanovi-Claudovi Killiymu, Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi, Talianovi Albertovi Tombovi a Rakúšanovi Marcelovi Hirscherovi.

„Je to skvelý pocit, že som sa dostal na tento výnimočný zoznam. Predo mnou to dokázali samé veľké mena. Musím však priznať, že najmä slalomový glóbus nie je taký zaslúžený, lebo viacero pretekov nám zrušili. Spočiatku som mal problémy s technikou. Vzalo mi to čas aj súťažný rytmus. Musel som urobiť krok dozadu, aby som neskôr mohol poskočiť o dva dopredu,“ skonštatoval nórsky špecialista na technické disciplíny.

V dlhoročnej rivalite na súťažných svahoch s osemnásobným držiteľom veľkého glóbusu v SP Marcelom Hirscherom spravidla stále končil ako porazený. Chýba vôbec Kristoffersenovi rakúsky fenomén na súťažných svahoch? „Áno aj nie,“ zasmial sa dvojnásobný olympijský medailista a svoje slová aj vysvetlil: „Marcel mi chýba ako kamarát, ale nie ako súper, za ktorým som končil stále druhý. Momentálne vo Svetovom pohári taký pretekár nie je. A tiež ma mrzí, že som nedostal viac možností zdolať ho, keďže už skončil.“

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu