Jednou vetou

Holanďan Terpstra zvíťazil Okolo Flámska, Sagan prišiel do cieľa šiesty

Archívna foto

Foto: TASR/AP

Holandský cyklista Niki Terpstra triumfoval v nedeľu na 102. ročníku belgickej klasiky Okolo Flámska. Jazdec stajne Quick-Step Floors sa presadil po úniku na posledných stúpaniach 12 km pred cieľom a trať so štartom v Antverpách a cieľom v Oudenaard zvládol za 6:21:21 h. Druhú priečku si vybojoval Dán Mads Pedersen (Trek - Segafredo), tretí skončil Terpstrov kolega a obhajca vlaňajšej trofeje Belgičan Philippe Gilbert. Víťaz spred dvoch rokov, Slovák Peter Sagan skončil na šiestej priečke.

Na druhom monumente sezóny čakalo na pelotón dokopy až 18 stúpaní, často na dlažobných kockách a ďalších päť dlhých úsekov na tomto povrchu. Úvodných približne 120 km sa išlo v podstate po rovine, pričom povestné flámske pahorky „hellingen“ nasledovali všetky až v druhej polovici.

Náročné stúpania

Jazdci museli trikrát prekonať známy Oude Kwaremont dlhý 2200 m s priemerným sklonom 4%, no na niektorých úsekoch až okolo 12%. Navyše, dvakrát sa išiel v kombinácii s krátkym ale ostrým Paterbergom (360 m, 13%). Práve táto „dvojička“ mala rozhodnúť, keďže po jej poslednom prejazde nasledovalo už len 12 km po rovine do cieľa. No rozhodujúce momenty mohli prísť aj skôr. Na slávnom stúpaní po kockách Muur van Geraardsbergen (750 m, 9%), či na náročnom 20 km dlhom úseku od druhého prejazdu Kwaremontu po Taaienberg (530 m, 6,6%), na ktorom čakalo až päť stúpaní po sebe.

Úvod pretekov mal rýchly spád, okamžite po štarte sa množstvo cyklistov pokúšalo dostať do úniku, no tímy favoritov nastolili vysoké tempo a všetky ataky likvidovali. Medzi nimi aj Bora-Hansgrohe, na čele bolo často vidieť Juraja Sagana. Únik tak prišiel až po vyše 60 km, keď sa na čelo dostala desiatka pretekárov. Počas klasiky viackrát pršalo a tak nechýbali ani pády. Situácia sa postupne ustálila a po prvých štyroch stúpaniach mali unikajúci jazdci na čele asi päťminútový náskok. Postupne sa však začalo útočiť aj v pelotóne a strata sa rýchlo zmenšovala. Krátko pred stúpaním na Muur prišlo k hromadnému pádu, na zemi zostali napríklad Schar, Valgren, Naesen či Lucenko, ktorý musel do nemocnice a pelotón sa rozdelil na dve časti. Peter a Juraj Saganovci sa udržali vpredu.

Na ďalších 30 km prišlo k viacerým nástupom, no hlavný balík sa postupne pospájal. Na ďalšom prejazde Oude Kwaremontu (53 km pred cieľom) Peter Sagan vypadol z čelnej skupiny, no o chvíľu sa do nej dostal späť. Vrátiť sa dokázal aj Naesen, hlavnú skupinu následne zredukovalo najťažšie stúpanie dňa Koppenberg (600 m, 11,6 %, maximum 22%) a zostalo v nej okolo 30 cyklistov. Na čele si aj 29 km pred cieľom držalo asi 30-sekundový náskok trio Dylan van Baarle (Sky), Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a Sebastian Langeveld (EF Education).

Sagan vyrazil na sólovú stíhačku

Záverečný výstup na Kwaremont využil Niki Terpstra, ktorý sa zavesil na koleso Vincenza Nibaliho obehol ho a dokázal sa dotiahnuť na vedúcu trojicu. Za nimi nasledovala asi desaťčlenná skupina s Petrom Saganom, Gregom van Avermaet, Nibalim, či Sepom Vanmarckeom. Zaútočil aj slovenský reprezentant, ale od skupiny sa nedokázal odtrhnúť. Na čele bol už sám Terpstra, ktorý išiel v klesaní pod posledný kopec Paterberg (max. 20%) a mal to výborne rozbehnuté na ďalšie veľké víťazstvo. Za ním išiel Pedersen. Na zjazde z Paterbergu sa Sagan dokázal odpútať od zvyšných prenasledovateľov a vydal sa na sólovú stíhačku dvojice, na lídra Terpstru strácal na posledných dvanástich kilometroch 30 sekúnd. Po pár km sa Sagan vrátil do skupiny a dožadoval sa spolupráce v stíhačke, no nik sa k nemu nechcel pridať a bolo zrejmé, že ďalší prenasledovatelia už boj o triumf vzdali.

Terpstra si tak išiel jasne za víťazstvom, svojím druhým na monumentoch, prvé dosiahol na Paríž – Roubaix (2014). Tri km pred koncom mal pred Pedersenom náskok 20 s a pred Saganovou skupinou vyše 35 s. Prvú pozíciu si ustrážil, za ním sa tešil z veľkého úspechu dánsky jazdec, tretí finišoval Gilbert.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu