Jednou vetou

Japonskí fanúšikovia po zápase s Kolumbiou upratali štadión

Japonskí fanúšikovia oslavujú víťazstvo po zápase s Kolumbiou na MS v Rusku 19. júna 2018

foto: TASR/AP

Japonskí futbaloví fanúšikovia zanechali u organizátorov svetového šampionátu v Rusku dobrý dojem, keď po utorkovom víťaznom zápase svojho mužstva s Kolumbiou (2:1) dôkladne upratali štadión Mordovia v meste Saransk. Informovala o tom stanica BBC.

Po dueloch MS sú tribúny často pokryté odpadkami – vrátane zvyškov jedla, plastových pohárov, obalov a papierov. Japonskí fanúšikovia po skončení zápasu však namiesto osláv vyrazili medzi rady sedadiel s vrecami na odpadky a priestor vyčistili. Japonci sa postarali o vôbec prvé víťazstvo ázijského tímu nad juhoamerickým na pôde MS.

Japonsko zdolalo Kolumbiu – prvá červená karta šampionátu

„Nie je to iba súčasť futbalovej kultúry, ale súčasť japonskej kultúry. Dôležitým aspektom japonskej spoločnosti je zabezpečiť, aby bolo všetko úplne čisté, a je to tak aj v prípade všetkých športových podujatí,“ povedal pre BBC futbalový novinár Scott McIntyre, ktorý pôsobí v Japonsku.

Je to návyk, ktorý Japoncom vštepujú od detstva. „Upratovanie po zápasoch je rozšírením základného správania, ktoré sa vyučuje v škole, kde deti čistia triedy a chodby. Postupne sa to stáva zvykom u väčšiny obyvateľstva,“ vysvetľuje Scott North, profesor sociológie na Osackej univerzite.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu