Jednou vetou

Jožko Golonka: Olympijský hokej už nie je to najlepšie!

Zimné olympijské hry v Pjongčangu sú v plnom prúde a Slovensku sa podarila už prvá senzácia. Po výhre našich hokejistov nad favorizovaným Ruskom náš čakajú v piatok Američania. Opakuje sa história spred 50. rokov? Legenda slovenského hokeja Jožko Golonka spomína na olympiádu v Grenoble 1968.

Slovenkí hokejisti predviedli famózny štart do olympijského turnaja, keď porazili favorizované Rusko 3:2. Už v piatok 16. 2. (o 4:00 hodine nášho času) nás čaká ďalší súper a to korčuliari zo Spojených štátov amerických, ktorí prekvapujúco podľahli v nadstavenom čase slovinskému tímu 3:2. „Každé mužstvo je k porazeniu. My sme si totižto zvykli hodnotiť tímy podľa toho, kto koľko zarobí a nie podľa toho, aké podávajú výkony. Zoberme si príklad zo Soči. Rusko malo najsilnejšie mužstvo, no i tak nepostúpili a nevyhrali. Dnes už môže každé mužstvo zvíťaziť nad každým,“ komentuje situáciu pred dôležitým zápasom legenda nášho hokeja Jožko Golonka prezývaný aj žiletka.

Na snímke Matej Pauloviè (Slovensko) sa raduje po góle spoluhráča Petra Ölveckého. FOTO TASR – Michal Svítok | foto: TASR

Olympiáda už nie je strop kvality

„My nemôžme hodnotiť výkony nášho mužstva podľa tejto olympiády,“ zhodnotil Golonka s tým, že výkon, aký predviedli naši proti Rusom je zázračný a k víťazstvu nás priviedol brankár Konrád, ktorý si zachoval chladnú hlavu a vychytal také hviezdy, ako sú napríklad Kovaľčuk či Daciuk. 

Podľa Golonku nie je tento turnaj v tej najväčšej kvalite, akú dokáže hokejový svet ponúknuť a za všetkým je cirkus NHL, kde hrajú tí najlepší a reprezentovať svoju krajinu na turnaj do Pjongčangu sa nedostali. ,,Sila sa ukáže až na majstrovstvách sveta. Výkon našich však netreba znehodnocovať . Hodnotil by som zápas proti Rusom ako druhý historicky najlepší výsledok, ktorý slovenskí hráči v histórií dosiahli,“ dodáva Golonka.

Legenda slovenského hokeja Jožko Golonka. (Tasr)

História z olympiády v Grenoble sa opakuje

Písal sa rok 1968, keď hokejisti vtedajšieho ČSSR porazili v legendárnom zápase svetovú jednotku tím ZSSR. Vtedajším našim kapitánom bol práve Jožko Golonka, ktorý strelil pamätný gól a priviedol svojich spoluhráčov do historického úspechu a symbolicky si ľahol na lad a počúval, či sa nezastavila ropa.

„Určite to bol veľký zážitok a podobne sa to vyvíjalo, ako teraz. My sme mali jediný cieľ a to poraziť Sovietsky zväz, ktorý bol favorit číslo jeden. Sadli sme si ako mančaft a povedali sme si, že my nebudeme mať porazeneckú náladu a musíme vyhrať. Vtedy to malo dosť i politickú náladu, pretože bolo tesne pred okupáciou,“ zaspomínal si Golonka na olympiádu v francúzskom Grenoble, od ktorej prešlo už 50. rokov.

,,Zápas proti Rusom bol veľmi podobný ako ten spred 50. rokov.  Dali nám jeden gól a mysleli si, že to je hotová záležitosť. Prekvapili sme ich, dodržali sme disciplínu podobne ako v stredu naši chlapci a ostatné zariadil už Vladimír Dzurilla,“ dodáva Jožko.

Konráda by som nevymenil!

Tréner našej reprezentácie Craig Ramsay po fantastickom výkone brankára Konráda do druhého zápasu proti Američanom nepostaví. Bránku nám bude strážiť Ján Laco.  ,,Keď sme kedysi chceli mať trénerskú licenciu, sme museli mať vysokú školu. Vtedy som sa naučil, že víťazná zostava sa nemení. Toho som sa v trénerskej praxi vždy držal a vynieslo mi to dva tituly v Nemecku, výborne výsledky u nás,“ skonštatoval rozhodnutie trénera Golonka.

Prečítajte si aj: Ako naše víťazstvo nad Ruskom hodnotí Richard Lintner?

 

Môže vás zaujímať

Bostonský maratón bude tento rok iba vo virtuálnej podobe