Jednou vetou

Kluby v Európe môžu prísť až o 4 miliardy eur, prognózuje KPMG

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Podľa analýzy kluby v anglickej, španielskej, nemeckej, talianskej a francúzskej najvyššej futbalovej súťaži môžu prísť až o 2,45 miliardy eur iba v súvislosti s príjmami z televíznych práv

Podľa analýzy spoločnosti KPMG futbalové kluby v Európe môžu vinou krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu prísť až o 4 miliardy eur. Drvivá väčšina športových podujatí vrátane futbalových duelov „stojí“ už viac ako mesiac a zatiaľ nie je známe, kedy sa tieto súboje uskutočnia. Z toho plynú rastúce straty klubov, líg a federácií. „Tlak na odohranie zostávajúcich zápasov v top futbalových ligách však narastá, keďže kluby môžu prísť o stovky miliónov eur len na vysielacích právach a reklamách. Najvyšší podiel príjmov z vysielania má anglická Premier League – až 58,9 percenta. Ak by sa v Anglicku v tejto sezóne už neodohral žiaden zápas, výpadok príjmov z vysielania by presiahol miliardu eur,“ referuje KPMG.

Podľa analýzy kluby v anglickej, španielskej, nemeckej, talianskej a francúzskej najvyššej futbalovej súťaži môžu prísť až o 2,45 miliardy eur iba v súvislosti s príjmami z televíznych práv. To všetko v prípade, ak sa súťaže v týchto krajinách v sezóne 2019/2020 už nerozbehnú.

Klubom hrozia aj sankcie

Kým v Anglicku, Taliansku, Španielsku a Francúzsku sú príjmy z vysielania hlavným zdrojom celkových príjmov, v Nemecku prevyšujú príjmy z reklamy. „Klubom navyše hrozí, že prevádzkovatelia vysielania môžu v prípade úplného zrušenia zápasov a nedokončenia sezóny požadovať pomerné vrátenie peňazí. Ak by sa v tejto sezóne už neodohral žiaden zápas, najviac by na príjmoch z vysielania stratila anglická Premier League. Nedohraním zostávajúcich 92 zápasov by kluby prišli o 1,15 až 1,25 miliardy eur,“ uvádza sa v štúdii.

Kluby od prerušenia súťaží prichádzajú o priame príjmy z organizácie domácich duelov. „Je zaujímavé, že čím väčší a finančne silnejší je klub, tým menej výrazná by bola strata pre ich celkovú finančnú výkonnosť, aj keď zvyčajne majú väčšie štadióny a vyššiu účasť na stretnutiach, a teda aj vyššie príjmy zo stretnutí. Okrem právnych aspektov sa kluby tiež musia rozhodnúť, či a ako budú odškodňovať držiteľov sezónnych lístkov,“ referuje KPMG prostredníctvom tlačovej správy.

Znižovanie výdavkov

Kluby sa snažia svoje výdaje okresať v rôznych sférach, výnimkou nie sú platy. „Podľa posledných informácií sa prístupy klubov v tejto otázke líšia aj v rámci jednotlivých líg. Kým napríklad Manchester United oznámil, že platy hráčov krátiť nebude, jeho konkurent Arsenal sa s hráčmi a realizačným tímom dohodol na znížení platov o 12,5 percenta, ktoré by však klub svojim zverencom refundoval v prípade, ak sa klub kvalifikuje aspoň raz v nasledujúcich dvoch sezónach do Ligy majstrov. Otvorenou otázkou tiež ostáva, čo bude s hráčmi, ktorí majú kontrakt platný do 30. júna 2020,“ informuje analýza.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu