Konrád by rád letel do Pjongčangu aj ako brankárska trojka

Slovenský hokejový reprezentant Branislav Konrád počas brífingu s novinármi pred turnajom MECA Hockey Games 2017 v nórskom Hamare, 11. decembra 2017 v Bratislave

Foto: TASR

Branislav Konrád prišiel na tretiu reprezentačnú akciu v olympijskej sezóne dobre naladený. Tridsaťročný hokejový brankár pomohol v nedeľu svojím kvalitným výkonom Olomoucu k víťazstvu 4:1 nad Libercom, vďaka ktorému si hanácky klub drží v tabuľke českej extraligy šiestu priečku, znamenajúcu priamy postup do štvrťfinále play off. Konrád verí, že s Olomoucom zažije dlhú klubovú sezónu a dúfa, že ju ozdobí aj štartom v drese Slovenska na ZOH 2018 v Pjongčangu

„Naším cieľom je dostať sa v lige do prvej desiatky. Momentálne sme na šiestom mieste, čo je super, medzi nami a trinástym Litvínovom je však iba minimálny bodový rozdiel,“ rozhovoril sa Konrád. Ten zažíva v Olomouci zatiaľ vydarený ročník, so šiestimi čistými kontami je najlepšie hodnotený brankár českej extraligy. Rovnaký počet shutoutov má aj jeho krajan Patrik Rybár z Mountfieldu Hradec Králové.

Surový sa chce v reprezentácii otestovať: „Sám som na seba zvedavý“

„Už ma v tejto štatistike Paťo dobehol. Musím zabrať. Odkedy začali o tom novinári písať, nezískal som ani jednu ‚nulu‘. To však nie je to najpodstatnejšie. Podstatné je, že zbierame body,“ zdôraznil bývalý brankár Nitry, Slovana Bratislava či Dukly Trenčín.

Česká extraliga je v tejto sezóne nesmierne vyrovnaná, nedá sa hovoriť o jasných favoritoch, ani o vyložených ‚odpadlíkoch‘. „Tento rok všetky tímy o niečo bojujú, rozdiely sú minimálne. Tabuľka je nabitá. V tejto sezóne je to fakt šialené,“ potvrdil Konrád. Počas sezóny sa cítil ako na húsenkovej dráhe, v septembri inkasoval pamätných desať gólov na ľade Škody Plzeň, na ktoré odpovedal sériou shutoutov.

„V Plzni ma nemal kto vystriedať, lebo druhý brankár nemal vhodný výstroj. Nedávno sme v Plzni zasa trochu ‚načapovali‘, aj keď nie desať (Olomouc prehral 0:6, pozn. red.), našťastie už bol k dispozícii druhý brankár, tak sme si to podelili. Posledný zápas v nedeľu bol z našej strany super, tak dúfam, že som sa dobre naladil na reprezentáciu.“

Višňovský pomôže Ramsaymu aj v Nórsku, olympiádu ešte nerieši

Konrád sa už teší na najbližšiu akciu s národným tímom. „Trocha zmena oproti klubu, uvidím nové tváre, trochu sa odreagujem. Je to vždy spestrenie,“ poznamenal. Na podujatí MECA Hockey Games v Hamare sa Slováci od štvrtka do soboty postupne stretnú s Francúzskom, olympijským výberom Ruska a domácim Nórskom. „Do každého zápasu pôjdeme naplno. Cieľ sa nemení, chceme nad každým súperom vyhrať,“ vyhlásil.

Brankárov má v reprezentácii pod palcom Ján Lašák. S majstrom sveta z Göteborgu sa Konrád pozná ešte z čias, keď Lašák pôsobil v národnom mužstve ako hráč a sedeli vedľa seba v šatni. „Teraz je ale tréner. Máme dobrý vzťah. Vie, čo my brankári potrebujeme. Pred zápasom si vždy niečo povieme, spravíme rozbor súpera. Vykať sme si zatiaľ nezačali,“ povedal Konrád s úsmevom.

Vedenie slovenskej reprezentácie bude mať ťažké rozhodovanie, ktorých troch brankárov vezme na februárové ZOH 2018 v Pjongčangu. Keďže NHL nepustí na olympiádu svojich hráčov, odpadá z úvah duo Jaroslav Halák a Peter Budaj. V tejto sezóne sa však ukazuje v skvelej forme aj viacero slovenských brankárov z európskych líg. Na Nemecký pohár v Augsburgu zobrali tréneri trio Ján Laco (Piráti Chomutov), Marek Čiliak (Kometa Brno/ČR), Patrik Rybár (Hradec Králové), na nadchádzajúci turnaj v Nórsku zasa pocestujú Konrád s Denisom Godlom (KalPa Kuopio) a Júliusom Hudáčkom (Severstaľ Čerepovec).

Slováci do Nórska s 25 hráčmi, Ramsay musel urobiť niekoľko zmien

„Chcú nás najprv všetkých otestovať. Do olympiády sú ešte dva mesiace, ešte je skoro na rozhodnutie. Samozrejme, každý sa bude snažiť podávať čo najlepšie výkony,“ povedal Konrád, ktorý pozorne sleduje klubové výkony ostatných reprezentačných brankárov. „Vidím, kto ako chytá v Česku. Sem tam si pozriem, ako sa darí Julovi (Hudáčkovi) a Denisovi (Godlovi). Ale skôr ich sledujem zo zaujímavosti, než ako konkurentov.“

Turnaj v Nórsku bude pre reprezentantov posledným vážnym testom pred olympiádou. Pre Konráda by bol štart na ZOH splnený sen a priznal, že by si vedel predstaviť, že by do Kórejskej republiky pocestoval aj ako brankárska trojka. „Určite by som tam išiel. Samozrejme, pre každého je to motivácia. Nad olympiádou však zatiaľ veľmi nerozmýšľam. Sem-tam mi to hlavou prebehne. Momentálne máme v klube toľko zápasov, že sa sústredím iba na ne,“ dodal.

Môže vás zaujímať

FOTO: YA Košice – MBK Ružomberok 71:76 v 12. kole extraligy