Jednou vetou

Koseková v Taliansku žije na seriáloch a filmoch, možno si pôjde kúpiť puzzle

Slovenská volejbalová reprezentantka Barbora Koseková

SITA

"Prvoradé je zdravie hráčok. Zároveň si neviem predstaviť, aké by to bolo, keby sme hrali bez divákov," povedala Barbora Koseková.

Slovenská volejbalová reprezentantka Barbora Koseková koncom januára prestúpila do talianskeho druholigového klubu Trentino Rosa Volley. Vtedy však podobne ako celý svet ešte netušila, že o pár týždňov neskôr sa celý Apeninský polostrov pre šíriaci sa koronavírus ponorí do karantény a minimálne do 3. apríla tam budú zrušené všetky športové podujatia. Dvadsaťpäťročná nahrávačka sa tak musí popasovať so situáciou, ktorú počas svojej kariéry ešte nezažila.

„Doteraz som z toho žiadnu paniku nemala a viac-menej ani nemám. Odkedy sme sa dostali do tzv. červenej zóny, nevedela som si predstaviť, ako budeme fungovať. Viem, že domov sa dostať nemôžem, pretože mám isté záväzky voči klubu. Prerušila sa nám súťaž, ale od stredy sme už začali trénovať. Do haly však máme prístup iba my. Mám však kamarátky v iných kluboch a viem, že ony nebudú trénovať celý mesiac. Náš program je veľmi individuálny,“ uviedla Koseková v rozhovore pre SITA.

Práve počet nakazených osôb je hlavný faktor, od ktorého sa odvíja život jednotlivých miest v Taliansku. Mesto Trento sa nachádza na severe krajiny v regióne Tridentsko-Horná Adiža v srdci Dolomitov. „Máme šťastie, že v našej oblasti je prípadov nákazy veľmi málo. Sú zrušené nejaké spoločenské podujatia, nemôžeme ísť do fitka, kina, na plaváreň, aj nákupné centrá sú zatvorené cez víkend. Mesto však viac-menej funguje normálne a ľudia sa v pohode dostanú do obchodov a môžu si nakúpiť jedlo,“ ozrejmila kapitánka reprezentácie SR situáciu v meste.

Kosekovej Trentino malo ešte v nedeľu odohrať ligový zápas na palubovke svojho najväčšieho konkurenta. Napokon bolo všetko inak. „Družstvo, s ktorým sme mali hrať, informovalo, že jedna ich hráčka sa zobudila s vysokou teplotou. Preto sa oba kluby dohodli, že zápas nebude. Určite to bolo dobré rozhodnutie. Medzi športovcami sa vírus môže rýchlo prenášať, keďže sa dotýkame jednej lopty a potíme sa. Prvoradé je zdravie hráčok. Zároveň si neviem predstaviť, aké by to bolo, keby sme hrali bez divákov. Nie je tam pocit, že by sme išli hrať nejaký dôležitý zápas,“ povedala Koseková.

Za posledné dni bolo v Európe predčasne ukončených hneď niekoľko hokejových súťaži. Obáva sa slovenská reprezentantka toho, že podobná situácia môže nastať aj v jej prípade? „Reálne sa toho zatiaľ neobávam, ale keď to bude potrebné, tak to budem rešpektovať. Určite by mi to bolo ľúto. Najbližších desať dní sa to nedozvieme, pretože sa čaká na to, či sa situácia zlepší. Možno by však urobili výnimku a my ako líder tabuľky by sme postúpili do najvyššej súťaže. Do polovice mája sa súťaž musí ukončiť, takže by sa muselo nájsť nejaké iné riešenie ako sezónu dohrať.“

V porovnaní s bežnou sezónou má Koseková viac voľných dní, ktoré sa snaží krátiť si rôznymi spôsobmi. „Mám pocit, že o chvíľu nebudem mať knihy, čo bude asi problém. Momentálne ‚žijem na seriáloch a filmoch‘. Posledné dni mi neustále zvoní telefón, pretože každý chce vedieť, aká je situácia a či som v poriadku. Zatiaľ sa nenudím. Viem si však predstaviť, že o taký týždeň, keď nebudem vedieť, čo mám robiť, si možno pôjdem kúpiť puzzle a nájsť spôsob, ako zabiť čas,“ dodala Koseková v závere rozhovoru pre SITA.

Môže vás zaujímať

Djokovič na čele rebríčka ATP už 287. týždeň