Kozák nad predĺžením zmluvy dlho nerozmýšľal:“Repre je najvyšší level“

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák

foto: TASR

Tréneri Ján Kozák so Štefanom Tarkovičom budú pokračovať na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie až do roku 2020. Predĺženie zmlúv podpisom potvrdia po návrate zo sobotňajšieho dôležitého kvalifikačného zápasu o postup na MS 2018 proti Litve vo Vilniuse.

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) pôvodne udelil mandát prezidentovi SFZ Jánovi Kováčikovi na rokovanie o predĺžení zmluvy. „Už nemusíme hovoriť o mandáte, nakoľko som sa s trénermi Jánom Kozákom a Štefanom Tarkovičom definitívne dohodol na ďalšom pôsobení pri reprezentácii aj na kvalifikačný cyklus pre ME 2020, ktoré sa budú konať po celej Európe. Kontrakt podpíšeme po návrate z kvalifikačného zápasu v Litve,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik po štvrtkovom zasadnutí výkonného výboru v Bánovciach nad Bebravou.

Spokojný s predĺžením zmluvy bol aj kouč národného tímu Ján Kozák. „Ponuka od pána prezidenta ma veľmi potešila. Reprezentácia bola pre mňa, už ako hráča, tak aj teraz ako trénera, vždy najvyšší level, a preto som nad predĺžením kontraktu dlho nerozmýšľal. Trénovať národný tím sa neodmieta. Som veľmi rád aj kvôli hráčom, pretože sme spolu vytvorili výborný kolektív a urobili sme dobrú robotu a teraz v nej môžeme pokračovať. Práve preto by som sa chcel poďakovať všetkým, hráčom, realizačnému tímu, pánovi prezidentovi i výkonnému výboru, ktorí predĺženie zmluvy odsúhlasil,“ citoval 63-ročného trénera web SFZ.

Ján Kozák nastúpil na post reprezentačného trénera Slovákov v júli 2013, keď vo funkcii vystriedal dvojicu koučov Stanislava Grigu a Michala Hippa. Pôvodný kontrakt mu platil do novembra 2015. Keďže sa mu podarilo s mužstvom okolo kapitána Martina Škrtela postúpiť na EURO 2016 do Francúzska, prišlo k predĺženiu spolupráce. Postupom na kontinentálny šampionát sa zaradil k najúspešnejším slovenským kormidelníkom. Slováci na ceste do Francúzska dokázali zdolať aj úradujúcich majstrov Európy Španielov (2:1 v Žiline) a zo skupiny postúpili priamo z druhého miesta, keď predbehli tretiu Ukrajinu. Na veľké podujatie postúpil so Slovákmi pred ním len Vladimír Weiss, ktorý priviedol SR na MS 2010 do JAR, resp. tam až do osemfinále. Kozák následne vo februári 2016 predĺžil zmluvu až do konca kvalifikácie o postup na MS 2018 do Rusku. Vo Francúzsku na EURO postúpil s tímom do osemfinále, kde Slovákov vyradili majstri sveta Nemci.

Premiéru na slovenskej reprezentačnej lavičke absolvoval Kozák 14. augusta 2013 v prípravnom dueli proti Rumunsku v Bukurešti, v ktorom sa zrodila remíza 1:1. Dovtedy viedol slovenský prvoligový klub MFK Košice. Bývalý československý reprezentant (55 zápasov/9 gólov), majster ČSSR v drese Dukly Praha a najlepší futbalista ČSSR 1981 má bronzovú medailu z ME 1980 v Taliansku, zahral si aj na MS 1982 v Španielsku. Ako tréner sa stal dvakrát slovenským majstrom s 1. FC Košice, ktorý doviedol ako prvý slovenský klub do skupinovej fázy Ligy majstrov 1997/1998.

Slováci pod Kozákovým vedením odohrali zatiaľ 42 zápasov, v ktorých 22-krát vyhrali, 9-krát remizovali a 11-krát prehrali s celkovým skóre 61:42. V rebríčku FIFA sa s národným tímom dokázal vyšplhať na 14. miesto (august 2015), čo je jeho historické maximum.

Profil trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kozáka st.:
meno: Ján Kozák
dátum a miesto narodenia: 17. apríla 1954 v Matejovce nad Hornádom
reprezentácia Československa: 55 zápasov/9 gólov
post: stredopoliar
hráčske úspechy: bronz z ME 1980, účasť na MS 1982 v Španielsku, ako hráč majster Československa s Duklou Praha 1982, s Lokomotívou Košice vyhral Československý pohár v rokoch 1977 a 1979, najlepší futbalista ČSSR 1981
trénerské úspechy: postup so SR na EURO 2016 vo Francúzsku, tam postup do osemfinále, historická účasť s 1. FC Košice v skupinovej fáze Ligy majstrov 1997/1998, dva tituly majstra SR s 1. FC Košice 1997, 1998, Slovenský pohár 2009 s MFK Košice
hráčska kariéra: 1972-1973 Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves, 1974-1980 Lokomotíva Košice, 1980-1982 Dukla Praha, 1982-1986 Lokomotíva Košice, 1986-1987 RFC Seresien, 1987-1988 AC Bourges, 1988-1990 Lokomotíva Košice
trénerská kariéra: Lokomotíva Košice, 1996-1999 1. FC Košice, 2002-2003 Zemplín Michalovce, 2004-2005 Steel Trans Ličartovce, 2005-2009 MFK Košice, 2012-2013 MFK Košice, 2013 – ? Slovensko

Prehľad doterajších hlavných trénerov SR:
Jozef Vengloš (od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995)
Jozef Jankech (4. júla 1995 – 23. októbra 1998)
Dušan Galis (1. januára 1999 – 23. februára 1999)
Jozef Adamec (26. februára 1999 – 30. novembra 2001)
Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 – 31. decembra 2003)
Dušan Galis (1. januára 2004 – 12. októbra 2006)
Ján Kocian (2. novembra 2006 – 30. júna 2008)
Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 – 31. januára 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 – 13. júna 2013)
Ján Kozák st. (2. júla 2013 – min. november 2017)

dočasne viedli SR aj Dušan Radolský (od 23. októbra 1998 do 10. novembra 1998), Anton Dragúň (17. novembra 1999 – 25. novembra 1999), Michal Hipp (29. februára 2012)

Môže vás zaujímať

Slováci proti Paraguaju v základe so Škrtelom, Nemcom i Greifom