Kuzminová slávila v šprinte v Le Grand-Barnard – siedmy triumf

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa raduje z víťazstva v šprinte žien na 7,5 km v 3. kole Svetového pohára vo francúzskom Le Grand-Bornand 14. decembra 2017

Foto: TASR/IBU

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v 3. kole Svetového pohára vo francúzskom Le Grand-Bornand zvíťazila v šprinte s veľkým náskokom a v tejto sezóne už druhýkrát triumfovala. Od druhej Nemky Laury Dahlmeierovej ju na 7,5 km trati delilo 33,9 sekundy a od tretej Ukrajinky Vity Semerenkovej 41,4 s.

Kuzminová (0-0) bežala s nízkym štartovným číslom 23 v tričku najlepšej v priebežnom poradí šprintu SP a opäť upútala behom, najrýchlejším zo všetkých. Streľbu ležmo zvládla bezchybne a na medzičase sa ocitla na prvom mieste.

Pred nemeckou super bežkyňou Herrmannovou bola rýchlejšia o 6,3 sekundy. Nemka nezvládla prvý stojkový výstrel a bolo zrejmé, že pri čistej streľbe by už len ťažko mohol Kuzminovú niekto ohroziť. Fínka Mäkäräinenová musela až dvakrát krúžiť na trestnom okruhu (1-1), Ruska Akimovová netrafila úplne posledný terč, Francúzka Habertová tiež nezastrieľala presne a navyše aj pomalšie bežala.

Kuzminová víťazne v stíhacích pretekoch 2. kola Svetového pohára

Kuzminová perfektne odstrieľala aj polohu stojmo, jej náskok napriek mäkšiemu snehu, ktorý príliš v obľube nemá, bol obrovský a suverénne dominovala. V tejto sezóne 33-ročná slovenská biatlonistka zvíťazila po druhý raz, minulý týždeň nenašla premožiteľku v rakúskom Hochfilzene. V pretekoch SP sa radovala z víťazstva po siedmy raz. Ako prvá jej v cieli blahoželala Mäkäräinenovä, ktorá sa s dvoma streleckými chybami v top desiatke neumiestnila.

V teplejšom počasí s dvoma stupňami sa z trojice slovenských biatlonistiek na štarte ako prvá pokúšala o výsledkový prienik Paulína Fialková. Oproti predchádzajúcemu kolu v Hochfilzene si mohlo 103 žien užiť optimálne poveternostné podmienky na strelnici, no dosť nečakane sa u väčšiny množili chyby a zaujalo aj zdĺhavé mierenie.

Dlhé čakanie, kto ju ešte ohrozí

Fialková (1-1) sa na trati cítila dobre a dosahovala veľmi dobré medzičasy. Na strelnici nevybielila štvrtý terč, v stoji druhý a musela dosť pridať, aby stratu aspoň čiastočne zmazala. Ivona Fialková (1-3) si na treťom terči pridala 150 m navyše, v stoji nevybielila druhý, štvrtý a piaty terč, čo ju zosunulo až na záver výsledkovej listiny.

Kuzminová v cieli dlho čakala, kto ju ešte ohrozí. Nemka Dahlmeierová so štartovným číslom 86, vlaňajšia hviezda sezóny, bola k nej dosť blízko, po ‚ležke‘, len 6,7 sekundy, no po ‚stojke‘ aj keď bezchybne zastrieľanej, už strácala 25,8. Bežecky na Slovenku ani zďaleka nemala.

Čo dodať, je to perfektné

„Všetko je tak, ako má byť,“ referoval pre TASR tréner a manžel Kuzminovej Daniel Kuzmin. „Nasťu však netreba naháňať, ideme od pretekov k pretekom. V tomto šprinte vyzerala naozaj perfektne. Nemalo to chybu, navyše trať nebola príliš dobre vypreparovaná, preto som sa aj sám prekvapil, že to takto vyšlo, s najlepším bežeckým časom, s perfektnou streľbou. Prišli sme sem v pondelok, v utorok trénovali a trať nebola vôbec urobená, bola bez podkladu, navyše nasnežilo. Preto je obdivuhodné, že Nasťa v tak hlbokom snehu podala taký stopercentný výkon.“

Kuzminová bežala s nižším štartovným číslom. „Ukázalo sa, že to bola výhoda,“ dodal Daniel Kuzmin. „Streľba s nulou na konte, no čo dodať, je to perfektné. Sezóna však len začala, netreba sa zamýšľať ako bude ďalej. Úvod nám vo sveťáku vyšiel, je nad očakávanie, a to je dobre.“

Výsledky:

šprint na 7,5 km:

1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 20:59,6 (0 tr. okr.)
2. Laura Dahlmeierová (Nem.) 33,9 (0)
3. Vita Semerenková (Tal.) +41,4 (0)

4. Lisa Vittozziová (Tal.) 50,0 (0), 5. Denise Herrmannová (Nem.) 50,6 (1), 6. Selina Gasparinová (Švajč.) 53,4 (1), 7. Valj Semerenková (Ukr.) 1:06,8 (0), 8. Justine Braisazová (Fr.) 1:13,0 (1), 9. Maren Hammerschmidtová (Nem.) 1:15,1 (1), 10. Susan Dunkleeová (USA) 1:16,8 (0), …23. Paulína FIALKOVÁ 1:46,9 (2), 76. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) 3:31,4 (4)

Môže vás zaujímať

Slováci podľahli aj Nórom na Švajčiarskom pohári