Jednou vetou

Kuzminová po zisku druhého striebra: Je to úžasné

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová (vľavo) sa raduje zo striebornej medaily vo vytrvalostných pretekoch na 15 km počas XXIII. zimných olympijských hier 15. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu

foto: TASR

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová získala na ZOH v Pjongčangu striebornú medailu vo vytrvalostných pretekoch na 15 km. Úspech slovenského biatlonu umocnila na 5. mieste Paulína Fialková. Olympijskou víťazkou sa stala Švédka Hanna Öbergová. Kuzminová, ktorá bola strieborná aj v stíhačke, za ňou zaostala 24,7 sekundy, bronzová Nemka Laura Dahlmeierová o 41,2 sekundy. Piatu Paulínu Fialkovú (+1:02,3) delilo od bronzu 21,1 sekundy.

aktualizované: 11:09

Vytrvalostné preteky sa mali v horskom stredisku Alpensia bežať o deň skôr, nepriaznivé počasie so silným vetrom však spôsobilo odklad. Zdalo sa, že podmienky boli priaznivejšie, aj ortuť teplomera vystúpila na nulu. Vietor tak nevyčíňal, fúkal viacmenej z jedného smeru a uľahčil biatlonistkám mierenie. Taktizovalo sa v nasadení do skupín, kým Kuzminová vybehla na trať ako šiesta, ďalšie veľké favoritky Domračevová 28. a Dahmlmeierová až 80.

Nesmierne napínavý posledný terč

Kuzminová mohla pokojne pomýšľať na zlato. Pri jej súčasnej bežeckej forme však bolo treba nabrať čo najmenej trestných minút na strelnici a aj keď táto vzdialenosť jej priniesla v kariére najmenej úspechov zo všetkých disciplín, predsa len sa dvakrát vo svojej kariére dostala až na medailové pódium, vo Svetovom pohári 2. v Östersunde ‚2013 a 3. v Pokljuke’2009.

Olympijské preteky začala výborne, bez jedinej chyby v prvej streľbe ležmo, v ‚stojke‘ netrafila len štvrtý terč, no na jej čelnom priebežnom postavení sa veľa nezmenilo. Druhá polovica pretekov v podaní Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-1-0) bola podobná. Aj v tretej položke tesne nevybielila štvrtý ležkový terč, pri porovnávanie s konkurenciou však bola na tom neustále výborne.

Prečítajte si aj: Reakcie na Kuzminovej výkon

Záverečná streľba stojmo, ktorú odstrieľala za 39,3 sekundy, bola nesmierne napínavá, na posledný terč dlho mierila, nakoniec ho sklopila a šanca na medailu si zvýšila. Predstihla ju napokon len 22-ročná Švédka Öbergová, ktorá vyčistila všetkých 20 terčov. Severanka pripravila značné prekvapenie, nikdy sa neobjavila na medailovom pódiu, v Pjongčangu síce skončila piata v stíhačke, no so zlatom málokto rátal.

Po šprinte nadobudla Kuzminová vnútorný pokoj

Kuzminová si olympijskú bilanciu rozšírila už na päť vzácnych kovov (2-3-0), čo sa žiadnej biatlonistke nepodarilo. „Tieto preteky sú o streľbe, takže každý terč som sa snažila nie trafiť, ale vypracovať. Som šťastná z pokroku, aký som tu urobila, a keď je z toho ešte aj medaila, je to úžasné. Po šprinte som nadobudla vnútorný pokoj, uvedomila som si, že keď nejde o život, nejde o nič,“ povedala v cieľových priestoroch.

Nielen na Kuzminovú sa slovenský biatlon medzi 87 štartujúcimi spoliehal. Značné šance sa pripisovali Paulíne Fialkovej, ktorá túto zimu skončila piata v SP v Östersunde. V tejto sezóne sa v rámci Svetového pohára bežali vytrvalostné preteky dvakrát a najúspešnejšia bola Bieloruska Skardinová pred Ukrajinkou Džimovou a Fínkou Mäkäräinenovou, okrem Skardinovej raz zvíťazila aj Talianka Wiererová.

P. Fialková (1-0-0-0) si pripísala na treťom terči v úvodnej položke trestnú minútu a v polovici pretekom smerovala na veľmi dobré umiestenie. Po tretej streľbe ležmo to už vyzeralo na útok do top desiatky, poslednú stojku taktiež odstrieľala bravúrne a odrazu sa objavila aj možnosť skončiť na pódiovom umiestení. Na medzičase figurovala hneď za Kuzminovou a aj ona v cieli netrpezlivo čakala, kto ju pri životnom výsledku vytlačí z bronzovej priečky.

Nemky odsunuli Fialkovú na piate miesto

Nepodarilo sa to Talianke Wiererovej, strelecky bezchybnej Preussovej však áno, ako aj ďalšej Nemke Dahlmeierovej.
Ďalšie slovenské biatlonistky Ivona Fialková (1-1-1-3) a Terézia Poliaková (1-4-3-2) zaťažené množstvom trestných minút sa nepresadili.

Nemka Dahlmeierová, majsterka sveta z vlaňajšieho Hochfilzenu, mala veľkú šancu zopakovať Domračevovej unikátnu zbierku v Soči s tromi zlatými medailami. V areáli Alpensia triumfovala v šprinte, stíhačke a nevylučovalo sa, že pri jej forme sa naplno presadí aj na 15 km trati. V prvej streľbe neklopila piaty terč, a potom sa len čakalo ako dopadne pri ďalších výstreloch. Chybu neurobila a na ZOH si pripísala po dvoch zlatých bronz.

Vytrvalostné preteky boli vždy nevyspytateľné, v histórii sa bežali sedemkrát a sedem žien získalo zlato. Na obhajobu titulu zo Soči tentoraz myslela Bieloruska Domračevová a bola by prvá, ktorej by sa to podarilo. Zlyhala však strelecky, v záverečnej položke dokonca trikrát minula terč a vo výsledkoch sa prepadla.

Výsledky vytrvalostných pretekov žieb na 15 km:

1. Hanna Obergová (Švéd.) 41:07,2 (0 tr. min)
2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +24,7 (2)
3. Laura Dahlmeierová 41,2 (1)

4. Franziska Preussová (obe Nem.) 59,7 (0), 5. Paulína FIALKOVÁ (SR) 1:02,3 (1), 6. Monika Hojniszová (Poľ.) 1:54,8 (1), 7. Dorothea Wiererová (Tal.) 2:08,6 (2), 8. Elisa Gasparinová 2:15,2 (1), 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) 2:31,4 (1), 10. Nadežda Skardinová (Biel.) 2:33,0 (1), …64. Ivona FIALKOVÁ 6:57,2 (6), 87. Terézia POLIAKOVÁ (SR) 13:39,1 (10)

Môže vás zaujímať

Škandál v českom futbale: Mali vraj manipulovať až dva zápasy!