Jednou vetou

Kuzminová triumfovala v šprinte 8. kola Svetového pohára

Anastasia Kuzminová

Foto: TASR/AP

Triumfom slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej sa skončil šprint 8. kola Svetového pohára. Na 7,5 km trati zdolala v nórskom Holmenkollene druhú Bielorusku Darju Domračevovú o 8,9 sekundy a Ukrajinku Juliju Džimovú o 29,2.

V priebežnom hodnotení SP už predstihla Fínku Kaisu Mäkäräinenovú, v bodovaní šprintu sa vzhľadom na náskok prakticky stala víťazkou tejto disciplíny, pretože len nejaká nepredvídaná okolnosť ju môže pripraviť o prvenstvo. Uspech slovenského biatlonu umocnila 9. miestom Ivona Fialková, ktorá sa prvýkrát v kariére ocitla v top desiatke na 9. priečke (+1:00,4).

V mekke klasického lyžovania pokračoval súboj Fínky Mäkäräinenovej a Slovenky Kuzminovej o prvenstvo v SP. Pred holmenkollenským šprintom viedla severanka o 53 bodov a dvojnásobná olympijská víťazka práve v tejto disciplíne Kuzminová, v ktorej nazbierala v sezóne najviac bodov zo všetkých, sa snažila stratu zmierniť. Na trať sa vydala s číslom 13, Mäkäräinenová s 25 a pre slovenskú biatlonistku dopadlo porovnávanie v cieli výborne.

Paulína Fialková zaostala za očakávaním

V Holmenkollene svietilo slnko a Kuzminová verila, že únavy z osláv olympijského zlata sa už zbavila. Najskôr strieľali jej najväčšie súperky, Dahlmeierová s tretím a piatym nepresným výstrelom vypadla z boja o pódium, Kuzminová so štvrtým vzhľadom na rýchly beh bola medzi najlepšími, na medzičase vynikala najviac Talianka Wiererová, prvý a piaty terč nevybielila Mäkäräinenová.

V polohe stojmo už Kuzminová mierila na víťazstvo. Vítkovú mrzel úplne posledný výstrel, potom si poradila so všetkými piatimi terčami Kuzminová a rozbehla sa za ďalším prenikavým úspechom v sezóne. Jej najväčšie súperky na ňu nemali, na ‚stojke‘ sa čakalo hlavne na Wiererovú, Domračevovú, Džimovú, Öbergovú, no za slovenskou biatlonistkou, opäť na lyžiach najrýchlejšou, zaostali, či už v behu, alebo na strelnici. Pre Kuzminovú, osobnosť ZOH v Pjongčangu s tromi medailami, to bolo šieste víťazstvo v sezóne, 13-te v kariére, vrátane troch zlatých na ZOH. V hodnotení šprintu sa vzhľadom na náskok už môže radovať z celkového prvenstva, pretože len zázrak ju pripraví o premiérové víťazstvo v SP v individuálnej disciplíne.

Ďalšie slovenské biatlonistky sa medzi 97 štartujúcimi presadili s rozdielnou úspešnosťou. Paulína Fialková so streľbou 2-1 za očakávaním zaostala, jej mladšia sestra Ivona Fialková sa zasa vyznamenala bezchybnou streľbou a vytvorila si kariérne maximum, keď sa prvýkrát objavila v top desiatke.

Šprint na 7,5 km:

1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 21:31,8 (1 tr. okr.)
2. Darja Domračevová (Biel.) +8,9 (0)
3. Julija Džimová (Ukr.) 29,2 (0)

4. Susan Dunkleeová (USA) 35,7 (0), 5. Fujuko Tačizakiová (Jap.) 43,6 (0), 6. Franziska Hildebrandová ((Nem.) 46,2 (0), 7. Jekaterina Jurlovová-Perchtová 50,3 (0), 8. Uliana Kaiševová (obe Rus.) 55,4 (1), 9. Ivona FIALKOVÁ (SR) 1:00,4 (0), 10. Lisa Vittozziová (Tal.) 1:05,1 (1), … 52. Paulína FIALKOVÁ (SR) 2:19,6 (3)

Môže vás zaujímať

Andy Murray dostal voľnú kartu na turnaj ATP v New Yorku