Jednou vetou

Rybáriková porazila Kalinskú, Slovensko vyrovnalo proti Rusku v Pohári federácie

Slovenská tenistka Viktória Kužmová.

Foto: TASR/AP

Slovenské tenistky hrajú po úvodnom dni zápasu 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie s Ruskom nerozhodne 1:1. O vyrovnávajúci bod pre domáce farby sa na harde v bratislavskom NTC postarala slovenská jednotka Magdaléna Rybáriková, ktorá zdolala ruskú dvojku Annu Kalinskú po trojsetovej bitke 5:7, 6:3, 6:4. V druhom dejstve otočila z 1:3, v treťom z 2:4.

Rybárikovej, ktorá mala počas fedcupového týždňa problémy s chrbtom, vyšiel úvod zápasu s Kalinskou a po rýchlom brejku sa ujala vedenia 3:1.

Mladá Ruska však v ďalších minútach otočila na 4:3 a v koncovke setu mala navrch. Kalinská ťažila z dobrého pohybu po dvorci. Bývalá víťazka juniorskej štvorhry na Australian Open diktovala tempo výmen, kvalitne returnovala a po druhom servise Rybárikovej neustále tlačila Slovenku do defenzívy.

Vynútila si tretí set

Na začiatku druhého dejstva viedla Kalinská 3:1, no Rybáriková následne získala päť gemov za sebou a vynútila si tretí set. Vlaňajšia semifinalistka Wimbledone pridala na agresivite, umiestňovala loptičky tesne k základnej čiare a táto taktika na súperku platila.

V treťom sete však Kalinská opäť ožila, za stavu 1:1 vďaka odvážnej hre prelomila podanie Rybárikovej a v piatom geme mala dva brejkbaly na 4:1. Rybáriková ale znížila na 3:2, v ôsmom geme čistou hrou zobrala Kalinskej servis a vyrovnala na 4:4. V koncovke napokon zúročila svoje skúsenosti a v desiatom geme premenila hneď prvý mečbal.

Vichľancevova zlepšila podanie

Kužmová predvádzala v úvode zápasu atraktívny tenis, hrala rýchlo a agresívne. V treťom geme prelomila podanie Vichľancevovej a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:1. Ruska však v ďalších minútach zlepšila podanie i returny, začala mať navrch aj v dlhších výmenách a otočila na 5:3.

V deviatej hre síce stratlla servis, no pri Kužmovej podaní dotiahla prvý set do úspešného konca, keď profitovala z nevynútených chýb Slovenky. V druhom dejstve Vichľancevová odskočila Kužmovej na 4:1 a zápas už dotiahla do úspešného konca. Súperke odplatila prehru z finále kvalifikácie turnaja WTA v Petrohrade.

Vo fedcupovej histórii ide už o štvrtý vzájomný zápas oboch krajín, v troch predchádzajúcich boli úspešné Rusky. Doposiaľ posledný raz sa oba tímy stretli v semifinále svetovej skupiny v apríli 2013 v moskovskom Krylatskom. Slovenky viedli po úvodných dvojhrách 2:0, Rusky však zápas otočili. Rozhodujúci bod vybojovali vo štvorhre výborné deblistky Makarovová s Vesninovou.

Pohár federácie – 1. kolo

  • II. svetová skupina

SLOVENSKO – Rusko 1:1 

Viktória Kužmová – Natalia Vichľancevová 4:6, 2:6
Magdaléna Rybáriková – Anna Kalinská 5:7, 6:3, 6:4

nedeľa 15.00

Rybáriková – Vichľancevová, Kužmová – Kalinská, Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová – Veronika Kudermetovová, Aleksandra Potapovová

Môže vás zaujímať

Vlhová blízko stupňa víťazov v Crans Montane, 4. miesto je jej maximom v zjazde