Jednou vetou

Lyžovanie: Hirscher získal prvé olympijské zlato, vyhral kombináciu

Marcel Hirscher

Foto: TASR/AP

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal svoje prvé olympijské zlato. Na ZOH 2018 v Pjongčangu triumfoval v alpskej kombinácii s náskokom 23 stotín pred Francúzom Alexisom Pinturaultom. Bronz patrí ďalšiemu francúzskemu reprezentantoviˇVictorovi Muffatovi-Jeandetovi (+1,02).

  • aktualizovaná správa

Hirscher je šesťnásobný majster sveta a šesťnásobný držiteľ veľkého glóbusu, premiérového olympijského zlata sa však dočkal až v Pjongčangu.

Dynamická jazda na hranici rizika

Hirscher je šesťnásobný majster sveta a šesťnásobný držiteľ veľkého glóbusu, premiérového olympijského zlata sa však dočkal až v Pjongčangu. Pred štyrmi rokmi v Soči bol v slalome strieborný za krajanom Mariom Mattom.

Sľubnú východiskovú pozíciu si v alpskom centre Čongson vytvoril už po kombinačnom zjazde, na titul útočil z dvanástej priečky s mankom 1,32 sekundy na vedúceho Nemca Thomasa Dressena. V jednokolovom slalome naplno demonštroval svoje kvality a po dynamickej jazde na hranici rizika išiel do vedenia s vyše sekundovým náskokom pred Muffatom-Jeandetom.

Svindal na slalom nenastúpil

Pinturault napriek zrýchleniu v dolnej časti trate neohrozil vedúcu pozíciu Hirschera a nepodarilo sa to ani zjazdárskym špecialistom. Po úvodnej časti druhý Nór Aksel Lund Svindal na slalom nenastúpil, Dressen sa prepadol na deviate miesto. Hirscher je historicky tretí rakúsky olympijský šampión v kombinácii.

Naposledy získali Rakúšania zlato v disciplíne alpskej všestrannosti na ZOH 1998 v Nagane zásluhou Maria Reitera. Francúzi sa tešili zo zisku medailí v kombinácii na ZOH po 70-ročnej prestávke. Muffat-Jeandet sa prepracoval na bronzový stupienok za 29. miesta.

Hrdý na svoj výkon

Hirscher je historicky tretí rakúsky olympijský šampión v kombinácii. Naposledy získali Rakúšania zlato v disciplíne alpskej všestrannosti na ZOH 1998 v Nagane zásluhou Maria Reitera.

Je super, že som v Pjongčangu využil hneď prvú šancu na zisk olympijského zlata. Som hrdý na svoj výkon v kombinačnom zjazde, ktorý mi vyšiel fantasticky. V slalome som si dokázal zachovať chladnú hlavu. Povedal som si, že takúto šancu na vytúžené olympijské zlato už nemôžem pustiť z rúk. Uvidíme, čo prinesú ďalšie súťaže, no aj v slalome a obrovskom slalome chcem bojovať o najvyššie méty,“ citovala slová Hirschera rakúska tlačová agentúra APA. Francúzi sa tešili zo zisku medailí v kombinácii na ZOH po 70-ročnej prestávke.

Žampa stratil šancu na skvelé umiestnenie

Žampa zaostal v kombinačnom zjazde za Dressenom o 3,78 s a na trať slalomu sa vydal až ako 51. Stratil tak šancu zopakovať skvelé piate miesto zo ZOH 2014 v Soči.

„Určite som chcel bojovať o to, aby som bol po zjazde do prvej tridsiatky. Nevyšlo to, urobil som tam naozaj dosť veľkú chybu a v takomto zjazde stačí jedna maličká. Na prvom skoku mi trošku fúklo do špičiek, rozhodilo ma to, tak som sa rozhodol pre úplne riskantnú stopu. V najdôležitejšej pasáži ma stiahlo úplne dole a keď som skočil, tak som takmer dostal špicar. Po tej chybe som išiel už úplne agresívne, myslím si, že spodok mi vyšiel, len som nemal žiadnu rýchlosť,“ povedal Žampa v cieľových priestoroch.

V slalome na rozbitej trati mal Žampa náročnú pozíciu, vďaka deviatej najlepšej jazde sa však výrazne posunul dopredu. Falat, ktorý bol po úvodnej časti kombinácie 53., chytil v slalome špicara a súťaž nedokončil.

ZOH 2018 v Pjongčangu

  • výsledky alpskej kombinácie mužov:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:06,52 (1:20,56-45,96), 2. Alexis Pinturault (Fr.) +0,23 (1:20,28-46,47), 3. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,02 (1:21,57-45,97), 4. Marco Schwarz (Rak.) +1,35, 5. Ted Ligety (USA) +1,45, 6. Thomas Mermillod Blondin (Fr.) +1,50, 7. Kjetil Jansrud (Nór.) +2,15, 8. Stefan Hadalin (Slovin.) +2,42, 9. Thomas Dressen (Nem.) +2,44, 10. Klemen Kosi (Slovin.) +2,85…22. Adam ŽAMPA (SR) +4,58 (1:23,02-48,08), Matej FALAT (SR) súťaž nedokončil

Môže vás zaujímať

Ovečkin strelil 699. gól, Pánik a Tatar asistovali, ale tešili sa hráči Montrealu