Jednou vetou

Lyžiar Svindal ukončí po MS kariéru, rád by sa rozlúčil víťazstvom

Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal

foto: TASR/AP

Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal oznámil, že po MS vo švédskom Aare (4.-17. februára) definitívne ukončí svoju bohatú profesionálnu kariéru. Dvojnásobný celkový víťaz Svetového pohára (2007, 2009) prezradil svoj zámer symbolicky v rakúskom Kitzbüheli.

Dvojnásobný olympijský víťaz a päťnásobný majster sveta oznámil verejnosti svoje rozhodnutie vo veľkom štýle. Počas sobotňajšej „KitzRaceParty“ predstúpil v smokingu pred svojich lyžiarskych kolegov, ktorí mu po jeho príhovore tlieskali v stoji. Práve v Kitzbüheli sa začali Svindalove zdravotné problémy, keď si v roku 2016 počas pretekov SP pretrhol predný krížny väz v pravom kolene a musel nútene pauzovať až do konca sezóny.

„Preteky na majstrovstvách sveta budú moje posledné,“ citoval Svindala denník Kleine Zeitung. Pre 36-ročného Nóra však nebudú MS žiadnou rozlúčkovou exhibíciou, do Švédska ide s tými najvyššími ambíciami. „Aby som mohol v Aare bojovať o víťazstvo, musím byť schopný postaviť sa na štart. To je teraz môj hlavný cieľ a v mojom prípade si to vyžaduje aj určitú mieru taktizovania,“ ozrejmil Svindal svoju neúčasť v piatkovom zjazde na Streife.

Tenis: Kužmová neuspela v 2. kole kvalifikácie v Petrohrade

„Aksela stálo toto zranenie už dve sezóny. Je nám jasné, že jeho koleno už nikdy nebude stopercentné, preto je veľmi dôležite použiť sedliacky rozum a vyhodnotiť si, čo si môžeme a čo nemôžeme dovoliť,“ potvrdil zámer svojho zverenca šéftréner nórskej mužskej reprezentácie Christian Mitter.

Svindal zvažoval koniec kariéry už vlani v lete. „Chcem si byť úplne istý, že som sa rozhodol správne. Z toho dôvodu som sa rozhodol ešte chvíľu súťažiť a počkať na moment, keď stratím všetky pochybnosti. Plánujem absolvovať celú zimu, ale mám aj možný plán B a C. Všetko bude závisieť od stavu môjho kolena,“ povedal Svindal ešte v októbri v rakúskom Söldene.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu