Jednou vetou

Manchester City údajne zavádzal UEFA o financiách

Tréner Manchester City Pep Guardiola

Foto: TASR/AP

Anglický futbalový klub Manchester City údajne poskytol Európskej futbalovej únii (UEFA) klamlivé informácie o svojich finančných záležitostiach. Hrozia mu preto sankcie, vrátane zákazu účasti v Lige majstrov. Vyplýva to z prvých záverov nezávislej komisie, ktorá sa prípadom zaoberá. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na zdroj, ktorý je oboznámený so situáciou a želá si zostať v anonymite. UEFA ešte pokračuje vo vyšetrovaní prípadu.

„Situáciu vyhodnocujeme. Pracuje na tom nezávislý orgán,“ reagoval prezident UEFA Aleksander Čeferin. „Čoskoro dostanete odpovede na to, čo sa v tejto konkrétnej kauze bude diať.“ 

Na možné porušenie pravidiel zo strany Manchestru City upozornil začiatkom novembra nemecký magazín Der Spiegel na základe dokumentov od investigatívnej platformy Football Leaks. Klub údajne v minulosti založil fiktívnu spoločnosť, prostredníctvom ktorej kryl výdavky na nákup hráčov v hodnote desiatok miliónov libier. Chcel sa tak vyhnúť trestu od UEFA za porušenie pravidiel finančnej fair play (FFP). Dokazovať to mali uniknuté e-maily z internej komunikácie v rámci klubu. Klub podľa nich zavádzal o skutočných zdrojoch svojich príjmov.

Manchester City sa v minulosti údajne aj vyhrážal Európskej futbalovej únii podniknutím právnych krokov v prípade, že dostane trest. Výsledkom rokovaní City s UEFA mala byť dohoda z mája 2014, vďaka ktorej sa klub vyhol vyradeniu Ligy majstrov. Namiesto toho mali „Citizens“ zaplatiť finančnú pokutu 60 miliónov eur v priebehu troch rokov. Pokutu však údajne klub doteraz celú nezaplatil, vzdal sa len odmien za účasť v LM vo výške 20 miliónov eur v roku 2017.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu