Matej Tóth stále nepozná verdikt IAAF, prípad sa k športovému arbitrážnemu súdu nemusí dostať

Matej Tóth

Foto: TASR

Slovenský chodec Matej Tóth stále čaká na vyjadrenie Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), či akceptovala verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ). Olympijský šampión na 50 km z Ria de Janeiro 2016 napriek tomu neberie svoj prípad za skončený a počká si na oficiálne potvrdenie, či sa IAAF odvolala na Športový arbitrážny súd (CAS).

„O polnoci zo stredy 20. na štvrtok 21. decembra 2017 uplynula lehota, dokedy sa mala Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vyjadriť, či akceptuje verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) v prípade kauzy Mateja Tótha, alebo sa proti nemu odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne. Keďže ani v dvojnásobne predĺženom termíne IAAF neoznámila Slovenskému atletickému zväzu ani Matejovi Tóthovi, že rozhodnutie DK SAZ neakceptuje, mohlo by to signalizovať (ale zatiaľ to nie je oficiálne potvrdené), že už sa neobráti na CAS,“ uviedol SAZ vo svojom stanovisku.

Rovina domnienok a špekulácií

„Slovenský atletický zväz preto ešte vo štvrtok 21. decembra 2017 požiada o oficiálne stanovisko Jednotku integrity atletiky (AIU), ktorá zastupuje IAAF pri riešení podobných prípadov. IAAF zastúpená Jednotkou integrity atletiky totiž teoreticky mohla využiť na doručenie oznámenia aj inú ako elektronickú poštu (e-mail), hoci doposiaľ v kauze Mateja Tótha komunikovala vždy elektronicky. Kým SAZ nedostane oficiálnu odpoveď, dovtedy sa stále pohybujeme len v rovine domnienok a špekulácií.“

Disciplinárna komisia SAZ vedená Ivanom Čillíkom na zasadnutí 4. októbra 2017 v Bratislave rozhodla, že Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila mu dočasný dištanc, ktorý mu v júni udelila IAAF. Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia skúmala expertízy dodané Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016.

Veľmi tesná odchýlka

Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca. Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu.

Podľa ich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód (autológna transfúzia). DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový dokument s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vypracovať vlastné posudky.

Predĺžili si lehotu o dva dni

„IAAF sa mala pôvodne vyjadriť už v nedeľu 3. decembra do polnoci, keď uplynula 45-dňová lehota, no v rámci svojich pravidiel využila možnosť jej predĺženia o ďalšie dva týždne do 18. 12. 2017. Ani v tento deň však nerozhodla, ale prišiel len strohý oznam, že IAAF Doping Review Board (orgán IAAF na posudzovanie dopingu) si v tejto kauze predĺžil lehotu na vyjadrenie sa a podanie odvolania na CAS o 2 dni do 20. decembra 2017,“ píše sa v stanovisku SAZ.

IAAF však neinformovala Tótha ani v predĺženej lehote do polnoci zo stredy 20. na štvrtok 21. decembra. „Čakanie bolo náročné a stresujúce, ale aj napriek tomu, že ma IAAF neinformovala, že sa v danej lehote odvolala na CAS, neberiem môj prípad za úplne skončený. Skôr ako si celkom vydýchneme, ešte si radšej počkáme na definitívne a oficiálne potvrdenie, či sa IAAF odvolala alebo nie,“ uviedol Tóth vo svojom stanovisku.

Môže vás zaujímať

Futbal-ME2020: Nemci sa v marci stretnú s Talianmi a Španielmi