Matthews okorenil návrat tromi bodmi, Crosbyho hetrik nestačil

Hráč Toronta Auston Matthews

Hokejisti Toronta vyhrali v zámorskej NHL nad San Jose 5:3. Úspešný návrat do zostavy domácich po mesačnej absencii zavinenej zranením má za sebou Auston Matthews, ktorý si pripísal dva góly a asistenciu.

aktualizované: 9:57

Sidney Crosby sa v noci na štvrtok blysol hetrikom, jeho Pittsburgh ale prehral na ľade Colorada 3:6. Crosby tromi presnými zásahmi za sebou vyrovnal v tretej tretine na 3:3, ale záver už patril domácim.

Toronto sa bodovo dotiahlo na lídra ligy z Buffala a má na konte 36 bodov. Ústrednou postavou duelu bol center Matthews, ktorý sa vrátil po 14-zápasovej absencii pre zranené rameno. Na treťom triumfe Maple Leafs za sebou sa dvoma gólmi podieľal aj John Tavares, ktorý posilnil tím v lete. Ten má po 26 zápasoch na konte už 30 bodov. „Po prvej tretine som sa cítil príšerne. Ani po druhej som sa necítil dobre. Myslím si, že až v tretej tretine som konečne našiel tempo a dokázal viac korčuľovať. To sa ale v prvom zápase po návrate dalo očakávať. Je ťažké dostať sa do zápasovej formy, keď som predtým iba trénoval,“ citoval Matthewsa oficiálny portál profiligy.

Skalica: V MsZ sedia hokejový majster sveta Pálffy a vicemajster Lipovský

„Neviem, či sme korčuľovali tak dobre ako normálne zvykneme. Mali sme ale dobrých hráčov, ktorí našli cestu k víťazstvu. Pre nás výhra proti kvalitnému mužstvu veľa znamená,“ uviedol kouč Maple Leafs Mike Babcock. Sharks prehrali tretí zápas v sérii, resp. piaty z uplynulých siedmich duelov.

V Denveri sa domáci útočník Nathan MacKinnon prezentoval gólom a tromi asistenciami a predĺžil počet zápasov, v ktorých bodoval v sérii už na šesť. V nich získal 15 bodov (6+9). Gól na 5:3 strelil 29 sekúnd pred koncom tretej tretiny do prázdnej bránky pri power-play hostí, hostia potom ešte inkasovali aj 16 sekúnd pred koncom. „Som si istý, že o tomto zápase si s chlapcami ešte chvíľu budeme rozprávať. Nehrávame proti sebe často, takže v základnej časti bol toto jeden z našich najzábavnejších vzájomných súbojov, v ktorých som hral. Sid dosiahol hetrik a my sme získali veľké víťazstvo,“ uviedol MacKinnon. Podľa kouča Pens Mikea Sullivana hral jeho tím v prvých dvoch tretinách málo odvážne.

Šatan sa rozlúči v obkolesení spoluhráčov, uvedú ho do Siene slávy SZĽH

Crosby dal dva góly v záverečnej minúte druhej tretiny a na 3:3 vyrovnal v 45. minúte, čím zaknihoval svoj 11. hetrik v kariére v NHL. „Dostali sme sa späť do hry a vyrovnané bolo, keď do konca zostávalo 12 či 13 minút. Mali sme tam potom presilovky, veľké šance, ale nepremenili sme ich. Oni potom dali gól. My sme sa však nevzdávali a to je dobré. Škoda, pretože keď vyrovnáte z 0:3 cítite, že aspoň jeden bod sa z toho dal vyťažiť,“ povedal Crosby. Avalanche vyhrali šiesty zápas za sebou.

Detroit doma zdolal St. Louis 4:3, no zbytočne si zápas skomplikoval. Viedol totiž po bezgólovej prvej tretine v druhej už 3:0, no hostia dokázali v 49. minúte vyrovnať. Zastavenie série troch prehier napokon červeným krídlam zaistil Tyler Bertuzzi. Blues nepomohli ani dva góly Davida Perrona. Florida prestrieľala Anaheim 44:25, ale doma prehrala 2:3. Rozhodol o tom dvojgólový strelec Ducks Nick Ritchie. Zápas priamo na tribúnach sledovalo iba 9078 divákov. Anaheim vyhral štvrtýkrát z uplynulých 5 duelov.

Calgary získalo doma proti Dallasu bod za prehru 3:4 po predĺžení. Už po 24 sekundách extračasu rozhodol hosťujúci Tyler Seguin. Dallas, za ktorý strelil veterán Jasom Spezza gól už v 41. sekunde, dvakrát viedol a raz prehrával a napokon ukončil sériu štyroch zápasov bez víťazstva.

NHL – výsledky:

DETROIT RED WINGS – ST. LOUIS BLUES 4:3 (0:0, 3:2, 1:1)
Góly: 25. Vanek (Nyquist, de La Rose), 28. Athanasiou (Green, Vanek), 32. Bertuzzi (Glendening, Green), 54. Bertuzzi (Rasmussen) – 34. Perron (Pietrangelo), 36. Tarasenko (O’Reilly, Dunn), 49. Perron (Fabbri, B. Schenn). Brankári: Howard – Allen, strely na bránku: 31:36, 18.165 divákov.

FLORIDA PANTHERS – ANAHEIM DUCKS 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Góly: 24. Ekblad (Barkov, Huberdeau), 30. Dadonov (Huberdeau, Yandle) – 1. Manson (Gibbons, Rowney), 33. Ritchie (Pettersson, Henrique), 59. Ritchie (Kaše, Getzlaf). Brankári: Reimer – Gibson, strely na bránku: 44:25, 9078 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS – SAN JOSE SHARKS 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)
Góly: 4. Tavares (Matthews, Marner), 12. Matthews (Rielly, Marner), 20. Tavares (Marner, Hyman), 22. Marleau (A. Johnsson, Gardiner), 51. Matthews (A. Johnsson, Kapanen) – 11. Hertl (Labanc, Couture), 25. Pavelski (Burns, Couture), 59. M. Karlsson (Donskoi, E. Kane). Brankári: Andersen – Dell, strely na bránku: 29:41, 19.362 divákov.

CALGARY FLAMES – DALLAS STARS 3:4 pp (1:1, 0:1, 2:1 – 0:1)
Góly: 17. Hathaway (Jankowski, Dube), 50. Gaudreau (Lindholm, Giordano), 51. Giordano (Brodie, Backlund) – 1. Spezza (Faksa, Heiskanen), 39. Ja. Benn (Seguin, Bayreuther), 54. Bayreuther, 61. Seguin (Ja. Benn). Brankári: Rittich – Chudobin, strely na bránku: 33:28, 17.676 divákov.

COLORADO AVALANCHE – PITTSBURGH PENGUINS 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)
Góly: 12. Girard (Rantanen, MacKinnon), 26. E. Johnson (Andrighetto), 28. C. Wilson (MacKinnon, Jost), 51. Landeskog (MacKinnon, Rantanen), 60. MacKinnon (Calvert), 60. Söderberg (Calvert, Nieto) – 40. Crosby (Guentzel), 40. Crosby, 45. Crosby (Simon, Riikola). Brankári: Grubauer – Jarry, strely na bránku: 26:25, 17.348 divákov.