Jednou vetou

Naši futbalisti do 21 zabojujú zajtra o kvalifikáciu na ME 2019

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov vydolovala minulý týždeň v Albánsku dôležité kvalifikačné víťazstvo, no jeho význam potrebuje potvrdiť aj v domácom meraní síl. Albánskych rovesníkov privíta v utorok o 17.20 h v Žiline, stretnutie 2. skupiny bojov o majstrovstvá Európy 2019 tejto vekovej kategórie povedie waleský hlavný rozhodca Iwan Arwel Griffith.

Favorizované Španielsko zatiaľ neohrozene smeruje za prvou pozíciou a priamou miestenkou na záverečný turnaj. Ostatné mužstvá súperia o druhú priečku, do baráže však poputujú iba štyri najlepšie tímy na druhých miestach v deviatich skupinách. Taliansko ako jeden z hostiteľov má istú účasť, druhý organizátor San Maríno musí hrať kvalifikáciu.

Zverenci Ota Brunegrafa figurujú po šiestich odohraných zápasoch na tretej priečke s deviatimi bodmi, keď trikrát zvíťazili i prehrali. Na druhom mieste je momentálne Severné Írsko, na ktoré čaká už v pondelok podstatný duel aj z pohľadu slovenskej situácie proti Islandu. Severnému Írsku stačí doterajších desať bodov na ôsmu priečku v tabuľke druhých tímov. V utorok sa okrem súboja v Žiline uskutoční v 2. skupine ešte stretnutie Španielska s Estónskom. „Domáci zápas bude úplne o niečom inom než v Albánsku. Pevne verím, že sa nám zlepší zdravotný stav a ukážeme viac futbalovosti,“ citovala Brunegrafa oficiálna stránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Zranenia v tíme

Zdravotné komplikácie sprevádzali hráčov už od úvodného zrazu a v Tirane sa zranil aj Martin Šulek. Nastúpil na ľavom kraji obrany, ale z ihriska nútene odišiel v prvom polčase. Na jeho post sa presunul Dávid Hancko a striedajúci Atila Varga hral stopéra. Je preto otázne, v akom zložení nastúpia mladí Slováci v utorok. „Koleno by som mal mať len silno narazené,“ vravel Šulek.

Slovenská „dvadsaťjednotka“ sa v domácom prostredí ukáže predposlednýkrát v tomto cykle. Kvalifikáciu uzavrie na jeseň, 11. septembra sa predstaví na Islande, 12. októbra bude hostiť Estónsko a 16. októbra odohrá duel v Severnom Írsku. So štadiónom MŠK Žilina je spätých niekoľko členov súčasného výberu, okrem Hancka si dres úradujúceho majstra obliekajú tiež Juraj Chvátal, Filip Balaj a Samuel Mráz. V minulosti pôsobili pod Dubňom aj Denis Vavro a Nikolas Špalek. „Tri body sme si priviezli domov, ale už sa koncentrujeme na ďalší zápas. Pokiaľ ho zvládneme, bude žiť naša šanca na baráž. V Žiline som začínal s profesionálnou kariérou. Zakaždým poteší, keď sa môžem vrátiť domov. Dúfam, že ľudia nás podporia a pomôžu nám k zisku ďalších troch bodov,“ povedal stredný obranca Vavro, ktorý prebral pri neúčasti stredopoliara Jakuba Hromadu kapitánsku pásku.

Mladí Slováci nastúpili v tomto cykle raz v Senici, kde zdolali Severných Írov, a potom dvakrát v Poprade, kde podľahli Islanďanom aj Španielom. Na zachovanie postupových nádejí potrebujú využiť žilinské nové prostredie na trojbodový zásah a tým pádom šesťbodový zisk v konfrontáciách s Albáncami, čo bol ich deklarovaný cieľ pred dvojzápasom.

Kvalifikácia ME 2019 futbalistov do 21 rokov – 2. skupina:

Slovensko 21 – Albánsko 21 /utorok 27. marca, 17.20 h, Žilina, TV Dajto/ rozhodcovia: Griffith – Bird, Bryant (všetci Wal.)

Môže vás zaujímať

Jakobsen má za sebou 5-hodinovú operáciu, nemá poškodený mozog ani miechu