Jednou vetou

Mnohé kluby vo svete využívajú situáciu na to, aby sa zbavili hráčov

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Podľa Jonasa Baera-Hoffmanna väčšina hráčov si nemôže dovoliť krátenie platov, kluby sa správajú cynicky, vraví generálny sekretár FIFPro,

Podľa Medzinárodnej asociácie futbalových profesionálov (FIFPro) si väčšia časť hráčov nemôže dovoliť krátenie miezd v priebehu „koronakrízy“, keďže ich gáža sa častokrát pohybuje tesne nad platovým priemerom v ich krajine.

Generálny sekretár spomenutej organizácie Jonas Baer-Hoffmann uviedol, že aj keď v popredných európskych súťažiach hráči pristúpili aj na rozsiahlejšie znižovanie platov, so zárobkami futbalistov v iných štátoch to zďaleka nebýva až také priaznivé.

„Väčšina hráčov si môže dovoliť pristúpiť na zníženie mzdy v rovnakom rozsahu ako pracovník ktoréhokoľvek iného odvetvia. Príjem futbalistov sa nepohybuje v číslach, aké by ľudia predpokladali,“ poznamenal Baer-Hoffmann pre agentúru Reuters, citoval ho aj web newsday24.com.

„Hráčske platy sú oveľa nižšie, často okolo priemernej mzdy danej krajiny. Hráči s nízkymi príjmami sa nachádzajú po celom svete a akékoľvek zníženie peňazí môže mať pre nich drastické následky, pokiaľ ide o platenie nájomného alebo nákup potravín pre ich rodiny,“ dodal.

Baer-Hoffmann tiež upozornil, že situácia sa môže rapídne líšiť aj medzi klubmi v rámci rovnakej súťaže. „Napríklad v talianskej Serie A platí Juventus úplne inak ako kluby na 17., 18. alebo 19. mieste v tabuľke. Máme však obavy, že v niektorých častiach sveta sa mnohé kluby uchýlili k jednostranným rozhodnutiam, čo sa týka prepúšťania a znižovania platov. Prevažná časť klubov je vo finančnej tiesni a nechcem to zovšeobecňovať, ale sledujeme nezodpovedné a cynické správanie zo strany klubov, ktoré využívajú situáciu na to, aby sa zbavili hráčov,“ skonštatoval Jonas Baer-Hoffmann.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu