Jednou vetou

MOTORIZMUS-F1: Hamiltonovi budú chýbať rozhovory s Mossom

Britský pretekár Lewis Hamilton, archív 2019

foto: TASR/AP

 Skutočná legenda, džentlmen či pretekár na špičkovej úrovni. Takýmito slovami opísal bývalý pretekár formuly 1 Nigel Mansell svojho krajana Stirlinga Mossa, ktorý v nedeľu zomrel vo veku 90 rokov. Napriek svojim nesporným kvalitám sa nikdy majstrovského titulu nedočkal, ale pre mnohých bol inšpiráciou a vzorom pre ich športovú kariéru.

„Nikdy nie je ľahké rozlúčiť sa. Môže to byť smutné, ale Stirling bude vždy v našich spomienkach a obrovskou súčasťou dedičstva britského motošportu. Budú mi chýbať naše rozhovory. Ak mám byť úprimný, naše priateľstvo bolo netradičné. Dvoch ľudí z výrazne odlišných období a prostredí však spojila láska k pretekaniu, ktorú spoločne zdieľali. Som vďačný za to, že som s ním zažil špeciálne momenty,“ uviedol na sociálnej sieti instagram šesťnásobný majster sveta Lewis Hamilton.

Stirling Moss dosiahol šestnásť víťazstiev v F1, z toho trikrát triumfoval v Monaku. Štyrikrát skončil v poradí šampionátu na druhom mieste.

V roku 1962 mal na okruhu Goodwood vážnu nehodu a na pol roka mal čiastočne ochrnutú ľavú časť tela. Najmä to sa podpísalo nad koncom jeho kariéry.

Mal dcéru Allison, syna Elliota a v roku 1999 mu bol britskou kráľovnou Alžbetou II. udelený titul Sir.

„Smrť Stirlinga Mossa je obrovskou stratou pre celý motošport. Bol najdynamickejší a najcharizmatickejší pilot. Hovoril, chodil aj vyzeral ako motoristický pretekár. Nikdy nezískal titul, pretože vždy chcel jazdiť na britskom aute a v tom čase boli tie nemecké a talianske silnejšie. Pre mňa bol hrdina. Jeho manželke Susie chcem vyjadriť úprimnú sústrasť,“ uviedol na sociálnych sieťach jeden z najúspešnejších britských pilotov F1 Sir Jackie Stewart.

Hold britskému krajanovi vzdal aj Jenson Button. Ten síce vyhral o jednu veľkú cenu menej než Moss, ale v roku 2009 sa dočkal vytúženého titulu. „Budú mi chýbať naše rozhovory, vaše vedomosti, vtipy, pomoc a nákazlivý úsmev. Stirling bol skutočným stelesnením pretekára. Odpočívajte. Pretekársky svet bez vás už nebude rovnaký. Moje srdce ide jeho úžasnej manželke Susie,“ napísal Button.

Môže vás zaujímať

Dunajská Streda naďalej predlžuje rekordnú šnúru, Kalmár bol v Senici takmer pri všetkom