Jednou vetou

MOTORIZMUS-F1: Hamiltonovi budú chýbať rozhovory s Mossom

Britský pretekár Lewis Hamilton, archív 2019

foto: TASR/AP

 Skutočná legenda, džentlmen či pretekár na špičkovej úrovni. Takýmito slovami opísal bývalý pretekár formuly 1 Nigel Mansell svojho krajana Stirlinga Mossa, ktorý v nedeľu zomrel vo veku 90 rokov. Napriek svojim nesporným kvalitám sa nikdy majstrovského titulu nedočkal, ale pre mnohých bol inšpiráciou a vzorom pre ich športovú kariéru.

„Nikdy nie je ľahké rozlúčiť sa. Môže to byť smutné, ale Stirling bude vždy v našich spomienkach a obrovskou súčasťou dedičstva britského motošportu. Budú mi chýbať naše rozhovory. Ak mám byť úprimný, naše priateľstvo bolo netradičné. Dvoch ľudí z výrazne odlišných období a prostredí však spojila láska k pretekaniu, ktorú spoločne zdieľali. Som vďačný za to, že som s ním zažil špeciálne momenty,“ uviedol na sociálnej sieti instagram šesťnásobný majster sveta Lewis Hamilton.

Stirling Moss dosiahol šestnásť víťazstiev v F1, z toho trikrát triumfoval v Monaku. Štyrikrát skončil v poradí šampionátu na druhom mieste.

V roku 1962 mal na okruhu Goodwood vážnu nehodu a na pol roka mal čiastočne ochrnutú ľavú časť tela. Najmä to sa podpísalo nad koncom jeho kariéry.

Mal dcéru Allison, syna Elliota a v roku 1999 mu bol britskou kráľovnou Alžbetou II. udelený titul Sir.

„Smrť Stirlinga Mossa je obrovskou stratou pre celý motošport. Bol najdynamickejší a najcharizmatickejší pilot. Hovoril, chodil aj vyzeral ako motoristický pretekár. Nikdy nezískal titul, pretože vždy chcel jazdiť na britskom aute a v tom čase boli tie nemecké a talianske silnejšie. Pre mňa bol hrdina. Jeho manželke Susie chcem vyjadriť úprimnú sústrasť,“ uviedol na sociálnych sieťach jeden z najúspešnejších britských pilotov F1 Sir Jackie Stewart.

Hold britskému krajanovi vzdal aj Jenson Button. Ten síce vyhral o jednu veľkú cenu menej než Moss, ale v roku 2009 sa dočkal vytúženého titulu. „Budú mi chýbať naše rozhovory, vaše vedomosti, vtipy, pomoc a nákazlivý úsmev. Stirling bol skutočným stelesnením pretekára. Odpočívajte. Pretekársky svet bez vás už nebude rovnaký. Moje srdce ide jeho úžasnej manželke Susie,“ napísal Button.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu